Former Chiefs of Protocol

Mr. Jean de Noue, former Chief of UN Protocol and Liason Service. (Undated/UN Photo)

Mr. Jean de Noue, former Chief of UN Protocol and Liason Service. (Undated/UN Photo)

meulemeester.png

Mr. Pierre de Meulemeester, former UN Chief of UN Protocol and Liaison Service. (8 November 1965/UN PHOTO)

korle.png

Mr. Sinan A. Korle, former UN Chief of Protocol and Liaison Service. (7 January 1973/UN Photo: Michos Tzovaras )

 

churruca.png

Mr. Pedro de Churruca, former Chief of UN Protocol and Liaison Service. (17 June 1977/UN Photo)

teymour.png

Mr. Aly I. Teymour, former Assistant Secretary-General for UN Protocol and Liaison Service. (7 March 1986/UN Photo: M. Grant)

ferrero.png

Ms. Benita Ferrero-Waldner, former Chief of UN Protocol and Liaison Service (appointment effective 1 March 1994). (UN Photo)

muzi.png

Mr. Livio Muzi-Falconi, former Chief of UN Protocol and Liaison Service. (Undated/UN Photo)

younes.png

Ms. Nadia Younes, former Chief of UN Protocol and Liaison Service. (5 February 1998/UN Photo: John Isaac)

djermakoye.png

Ms. Aminata S. Djermakoye, former Chief of UN Protocol and Liaison Service (appointment effective 01 November 2002). (UN Photo/Mark Garten)

hecht.png

Ms. Alice Hecht, former Chief of UN Protocol and Liaison Service. (Undated/UN Photo)

parker.png

Mr. Desmond Parker, former UN Chief of Protocol and Liaison Service. (22 September 2011/UN Photo: Mark Garten)

yeocheol.png

Mr. Yoon Yeocheol, former UN Chief of Protocol and Liaison Service (served until 13 October 2014). (UN Photo/Mark Garten)

M. Peter Van Laere, Chef du protocole du 19 mars 2015 au 31 mars 2019

Mr. Peter Van Laere, Chief of Protocol from 19 March 2015 until 31 March 2019.