Previous Bureaux Members

Previous Members of the Bureau 2002-2022

 

 

21st Session – 2022

  • Chair: Mr. Dario Jose Mejia Montalvo (Colombia)
  • Vice Chairs – Ms. Hindou Oumarou Ibrahim (Chad), Mr. Geoffrey Roth (USA), Ms. Anne Nuorgam (Finland), Mr. Aleksei Tsykarev (Russian Federation), Mr. Phoolman Chaudhary (Nepal)
  • Rapporteur: Ms. Tove Søvndahl Gant (Denmark)

 

20th Session – 2021

  • Chair: Ms. Anne Nuorgam (Finland)
  • Vice-Chairs: Mr. Vital Bambanze (Burundi), Mr. Geoffrey Roth (USA), Ms. Irma Pineda Santiago (Mexico), Mr. Aleksei Tsykarev (Russian Federation)
  • Rapporteur: Ms. Tove Søvndahl Gant (Denmark)

 

19th Session – 2020

Postponed to 2021

18th Session – 2019

  • Chair: Ms. Anne Nuorgam (Finland)
  • Vice-Chairs: Mr. Phoolman Chaudhary (Nepal), Ms. Lourdes Licenia Tibán Guala (Ecuador), Mr. Dmitrii Kharakka-Zaitsev (Russian Federation), Mr. Elifuraha Laltaika (United Republic of Tanzania)
  • Rapporteur: Mr. Brian Keane (USA)

 

17th Session – 2018

  • Chair: Ms. Mariam Wallet Mohamed Aboubakrine (Mali)
  • Vice-Chairs: Ms. Anne Nuorgam (Finland), Ms. Zhang Xiaoan (China), Mr. Dmitrii Kharakka-Zaitsev (Russian Federation), Ms. Tarcila Rivera Zea (Peru)
  • Rapporteur: Mr. Brian Keane (USA)

 

16th Session – 2017

  • Chair: Ms. Mariam Wallet Mohamed Aboubakrine (Mali)
  • Vice-Chairs: Mr. Phoolman Chaudhary (Nepal), Mr. Jens Dahl (Denmark), Mr. Jesus Guadalupe Fuentes Blanco (Mexico), Ms. Terri Henry (USA)
  • Rapporteur: Mr. Brian Keane (USA)

15th Session – 2016

  • Chair: Mr. Alvaro Pop (Guatemala)
  • Vice-Chairs: Ms. Mariam Wallet Mohamed Aboubakrine (Mali), Ms. Aysa B. Mukabenova (Russian Federation), Ms. Dalee Sambo Dorough (USA), Mr. Raja Devasish Roy (Bangladesh)
  • Rapporteur: Mr. Oliver Loode (Estonia)

 

14th Session – 2015

  • Chair: Ms. Megan Davis (Australia)
  • Vice-Chairs: Ms. Joan Carling (Philippines), Mr. Oliver Loode (Estonia), Mr. Joseph Mutangah (Kenya), Mr. Álvaro Pop (Guatemala)
  • Rapporteur: Kara-Kys Arakchaa (Russian Federation)

 

13th Session – 2014

  • Chair: Ms. Dalee Sambo Dorough (USA)
  • Vice-Chairs: Mr. Mohammad Hassani Nejad Pirkouhi (Islamic Republic of Iran), Mr. Edward John (Canada), Mr. Gervais Nzoa (Cameroon), Ms. Maria Eugenia Choque Quispe (Plurinational State of Bolivia)
  • Rapporteur: Ms. Valmaine Toki (New Zealand)

 

12th Session – 2013

  • Chair: Mr. Paul Kanyinke Sena (Kenya)
  • Vice-Chairs: Mr. Raja Devasish Roy (Bangladesh), Ms. Viktoria Tuulas (Estonia), Mr.Saul Vicente (Mexico), Mr.Bertie Xavier (Guyana)
  • Rapporteur: Ms. Eva Biaudet (Finland)
  •  

11th Session – 2012

  • Chair: Mr. Edward John (Canada)
  • Vice-Chairs: Ms. Anna Naykanchina (Russian Federation), Ms. Valmaine Toki (New Zealand), Mr. Alvaro Pop (Guatemala), Mr. Simon M’Viboudoulou (Congo)
  • Rapporteur: Ms. Megan Davis (Australia)

 

10th Session – 2011

  • Chair: Ms. Mirna Cunningham (Nicaragua)
  • Vice-Chairs: Ms. Dalee Sambo Dorough (USA), Mr. Edward John (Canada), Ms. Eva Biaudet (Finland), Mr. Paul Kanyinke Sena (Kenya)
  • Rapporteur: Ms. Paimaneh Hasteh (Islamic Republic of Iran)

 

9th Session – 2010

  • Chair: Mr. Carlos Mamani Condori (Bolivia)
  • Vice-Chairs: Mr. Hassan Id Balkassm (Morocco), Mr. Michael Dodson (Australia), Ms. Tonya Gonnella Frichner (USA), Mr. Bartolomé Clavero Salvador (Spain)
  • Rapporteur: Ms. Paimaneh Hasteh (Islamic Republic of Iran)

 

8th Session – 2009

  • Chairperson: Ms. Victoria Tauli-Corpuz (Philippines)
  • Vice-Chairpersons: Ms. Tonya Gonella Frichner (USA), Ms. Margaret Lokawua (Uganda), Ms. Elisa Canqui Mollo (Bolivia), Mr. Pavel Sulyandziga (Russian Federation)
  • Rapporteur: Mr. Michael Dodson (Australia)

 

7th Session – 2008

  • Chairperson: Ms. Victoria Tauli-Corpuz (Philippines)
  • Vice-Chairpersons: Mr. Carlos Mamani Condori (Bolivia), Ms. Tonya Gonnella Frichner (USA), Ms. Liliane Muzangi Mbela (Congo), Mr. Pavel Sulyandziga (Russian Federation)
  • Rapporteur: Mr. Michael Dodson (Australia)
  •  

6th Session – 2007

  • Chairperson: Ms. Victoria Tauli-Corpuz (Philippines)
  • Vice-Chairpersons: Mr. William Ralph Joey Langeveldt (South Africa), Ms. Otilia Lux de Coti (Guatemala), Mr. Aqqaluk Lynge (Denmark), Ms. Ida Nicolaisen (Denmark)
  • Rapporteur: Mr. Michael Dodson (Australia)

 

5th Session – 2006

  • Chairperson: Ms. Victoria Tauli-Corpuz (Philippines)
  • Vice-Chairpersons: Ms. Otilia Lux de Coti (Guatemala), Mr. Aqqaluk Lynge (Denmark), Ms. Liliane Muzangi Mbela (Congo), Ms. Ida Nicolaisen (Denmark)
  • Rapporteur: Mr. Micheal Dodson (Australia)

 

4th Session – 2005

  • Chairperson: Ms. Victoria Tauli-Corpuz (Philippines)
  • Vice-Chairpersons: Mr. Hassan Id Balkassm (Morocco), Ms. Otilia Lux de Coti (Guatemala), Ms. Ida Nicolaisen (Denmark), Mr. Pavel Sulyandziga (Russian Federation)
  • Rapporteur: Mr. Michael Dodson (Australia)

 

3rd Session – 2004

  • Chairperson : Mr. Ole Henrik Magga (Norway)
  • Vice-Chairpersons : Ms. Njuma Ekundanayo (Democratic Republic of Congo), Mr. Antonio Jacanamijoy (Colombia), Mr. Parshuram Tamang (Nepal), Ms. Mililani Trask (USA)
  • Rapporteur : Mr. Wilton Littlechild (USA)

 

2nd Session – 2003

  • Chairperson: Mr. Ole Henrik Magga (Norway)
  • Vice-Chairpersons: Ms. Njuma Ekundanayo (Democratic Republic of Congo), Mr. Antonio Jacanamijoy (Colombia), Mr. Parshuram Tamang (Nepal), Ms. Mililani Trask (USA)
  • Rapporteur: Mr. Wilton Littlechild (USA)

 

1st Session – 2002

  • Chairperson: Mr. Ole Henrik Magga (Norway)
  • Vice-Chairpersons: Ms. Njuma Ekundanayo (Democratic Republic of Congo), Mr. Antonio Jacanamijoy (Colombia), Mr. Parshuram Tamang (Nepal), Ms. Mililani Trask (USA)
  • Rapporteur: Mr. Wilton Littlechild (USA)