Back to top

Second Committee

Special events

Date / Time Event


Friday
9 October
10 a.m. to
1 p.m.
Room 2


Panel discussion on "New Cooperation for Global Food Security"

Panelists:

Mr. David Nabarro, Coordinator, High-level Taskforce of the Secretary-General on the Global Food Security Crisis
Ms. Rajul Pandya-Lorch, Chief of Staff and Head of 2020 Initiative, International Food Policy and Research Institute (IFPRI)
Mr. Pedro Medrano, Director of the World Food Programme (WFP) New York Liaison Office and WFP Regional Director for Latin America and the Caribbean
Mr. Arthur Getz Escudero, Director of Global Policy Change and Food Systems Advocacy, Heifer International


Monday
12 October
10 a.m. to
1 p.m.
Room 2


Panel discussion on "Achieving the MDGs by 2015: Preparing the 2010 UN MDG Summit"

Keynote presentation by Professor Jeffrey Sachs, Director of the Earth Institute, and Professor of Health Policy and Management, Columbia University

Panelists:

Professor Esther Duflo, Abdul Latif Jameel Professor of Poverty Alleviation and Development Economics, Massachusetts Institute of Technology, and Founder/Director of the Jameel Poverty Action Lab
Mr. Olav Kjǿrven
, Assistant Secretary-General and Director of the Bureau for Development Policy, United Nations Development Programme (UNDP)
Mr. Patrick Hayford, Director of the Office of the Special Adviser on Africa, United Nations

Summary of proceedings


Tuesday
13 October
10 a.m. to
1 p.m.
Room 2


Panel discussion on "Climate change negotiations: Road to Copenhagen"

Panelists:

Ms. Jessica Seddon Wallack, Professor, Institute for Financial and Management Research, and Director, Centre for Development Finance
Dr. Massimo Tavoni
, Research Associate, Princeton Environmental Institute
Professor Michael Levy
, Director of the Council on Foreign Relations’ program on energy security and climate change
Mr. Robert Orr
, United Nations Assistant Secretary-General for Policy Coordination and Strategic Planning, Executive Office of the Secretary-General
Mr. Tariq Banuri
, Director of the Division for Sustainable Development, United Nations Department of Economic and Social Affairs

Summary of proceedings


Friday
16 October
10 a.m. to
1 p.m.
Room 2


Panel discussion on "Legal empowerment of the poor and eradication of poverty "

Panelists:

Dr. Hamid Rashid, Senior Adviser and Coordinator, Legal Empowerment of the Poor, Bureau for Development Policy, United Nations Development Programme (UNDP)
Dr. Lucie White, Louis A. Horvitz Professor of Law, Harvard Law School
Mr. Thomas F. McInerney, Director of Research, Policy and Strategic Initiatives, International Development Law Organization (IDLO)

Summary of proceedings


Monday
19 October
10 a.m. to
1 p.m.
Room 2


Panel discussion on "Climate change: Impacts and threat "

Panelists:

Mr. Simon Dalby, Professor, Department of Geography, Carleton University
Ms. Koko Warner, Head of Environmental Migration, Social Vulnerability and Adaptation Section at the United Nations University - Institute for Environment and Human Security (UNU-EHS)
Mr. Geoffrey Dabelko, Director, Environmental Change and Security Programme (ECSP), Woodrow Wilson International Center for Scholars
Mr. Rolph Payet, Special Adviser, President of the Republic of Seychelles
Ms. Margareta Wahlström, Special Representative of the Secretary-General for the Implementation of the Hyogo Framework for Action/ United Nations Assistant Secretary-General for Disaster Risk Reduction


Monday
26 October
10 a.m. to
1 p.m.
Room 2


Panel discussion on "Green growth and sustainable development"

Panelists:

Mr. Robert Pollin, Professor of Economics and founding Co-Director of the Political Economy Research Institute at the University of Massachusetts, Amherst
Mr. Tim Jackson, Professor, Director of the RESOLVE Research Group and Member of the Centre for Environmental Strategy, and Economics Commissioner at the Sustainable Development Commission, UK
Mr. Rae Kwon Chung, Ambassador for Climate Change, Republic of Korea
Mr. Carsten Staur, Ambassador and Permanent Representative of Denmark to the United Nations
Mr. Pavan Sukhdev, Project Leader for UNEP's "Green Economy" initiative

Summary of proceedings


Tuesday
27 October
10 a.m. to
1 p.m.
Room 4


Dialogue with the Executive Secretaries of the Regional Commissions


Thursday
29 October
3 to 6 p.m.
Room 4


Panel discussion on "Impact of the financial crisis on employment, trade, migration and external debt"

Panelists:

Mr. Juan Somavia, Director-General, International Labour Organization
Ms. Laura Thompson, Deputy Director-General, International Organization for Migration
Mr. Supachai Panitchpakdi, Secretary-General, United Nations Conference on Trade and Development
Ms. Alicia Bárcena, Executive Secretary, United Nations Economic Commission for Latin America and the Caribbean
Mr. Andrew Steer, Director General for Policy and Research, Department for International Development (DFID), United Kingdom


Friday
30 October
10 a.m. to
1 p.m.
Room 4


Panel discussion on "Revitalizing the international financial system"

Panelists:

Mr. Ranjit Teja, Deputy Director of the Strategy, Policy and Review Department, International Monetary Fund
Mr. Jeffrey Lewis, Senior Adviser and Head of the International Policy and Partnership Group (IPPG), Poverty Reduction and Economic Management Network, World Bank
Mr. Jomo K. Sundaram, Assistant Secretary-General for Economic Development, United Nations Department for Economic and Social Affairs


Wednesday
4 November
10 a.m. to
1 p.m.
Room 2


Panel discussion on "Social protection floor"

Background document

Panelists:

Mr. Antonio Claret Campos Filho, Special Advisor to the Minister of Social Development and Fight Against Hunger, Brazil
Mr. Michael Cichon, Director, Social Security Department, International Labour Organization
Mr. Werner Obermeyer, Deputy to the Executive Director, World Health Organization, New York Office

Summary of proceedings


Friday
6 November
10 a.m. to
1 p.m.
Room 2


Panel discussion on "Enhancing governance on water"

Panelists:

Dr. Colin Chartres, Director-General of the CGIAR's International Water Management Institute (IWMI)
Professor Aaron Wolf, Oregon State University, Programme Director in Water Conflict Management and Transformation
H.E. Mr. Ertuğrul Apakan, Permanent Representative of Turkey to the United Nations
Dr. Nikhil Chandavarkar, Secretary of UN-Water, Division for Sustainable Development, United Nations Department of Economic and Social Affairs

Summary of proceedings

 

[10 November 2009]