Member States on the Record

Ukraine

Founding Member
Charter Ratification: 1945-10-24
Security Council Member
1948-1949, 1984-1985, 2000-2001, 2016-2017
Economic and Social Council Member
1946, 1977-1979, 1989-1991, 1993-1995, 2002-2004, 2010-2012, 2019-2021
Human Rights Council Member
2006-2010, 2018-2020
*Note:
The Ukrainian Soviet Socialist Republic was a Founding Member of the UN. On 24 August 1991, Ukrainian Soviet Socialist Republic informed the UN that it had changed its name to "Ukraine".

United Arab Emirates

United Nations Membership
A/RES/2794 (XXVI), 1971-12-09
S/RES/304 (1971), 1971-12-08
Security Council Member
1986-1987
Economic and Social Council Member
1978-1980, 2004-2006, 2017-2018
Human Rights Council Member
2013-2018

United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Founding Member
Charter Ratification: 1945-10-20
Security Council Member
Permanent Member of the Security Council under the Article 23 of the UN Charter
Economic and Social Council Member
1946-2019, 2021-2023
Human Rights Council Member
2006-2010, 2014-2019

United Republic of Tanzania

United Nations Membership
A/RES/1667 (XVI), 1961-12-14
S/RES/170 (1961), 1961-12-14
Security Council Member
1975-1976, 2005-2006
Economic and Social Council Member
1966-1969, 1978-1980, 1994-1996, 2004-2006
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council
*Note:
Following the ratification, on 26 April 1964, of the Articles of Union between Tanganyika and Zanzibar, the two States have been represented in the Organization as a single Member, the United Republic of Tanganyika and Zanzibar, which changed its name to the "United Republic of Tanzania" on 1 November 1964.

United States of America

Founding Member
Charter Ratification: 1945-08-08
Security Council Member
Permanent Member of the Security Council under the Article 23 of the UN Charter
Economic and Social Council Member
1946-2021
Human Rights Council Member
2009-2015, 2017-2018

Uruguay

Founding Member
Charter Ratification: 1945-12-18
Security Council Member
1965-1966, 2016-2017
Economic and Social Council Member
1951-1953, 1961-1963, 1969-1971, 1987-1989, 2008-2010, 2018-2020
Human Rights Council Member
2006-2012, 2019-2021

Uzbekistan

United Nations Membership
A/RES/46/226, 1992-03-02
S/RES/737 (1992), 1992-01-29
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
Never elected to the Economic and Social Council
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Vanuatu

United Nations Membership
A/RES/36/1, 1981-09-15
S/RES/489 (1981), 1981-07-08
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
Never elected to the Economic and Social Council
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Venezuela (Bolivarian Republic of)

Founding Member
Charter Ratification: 1945-11-15
Security Council Member
1962-1963, 1977-1978, 1986-1987, 1992-1993, 2015-2016
Economic and Social Council Member
1947-1949, 1953-1955, 1959-1961, 1966-1968, 1974-1990, 1994-1996, 1999-2001, 2009-2011, 2017-2019
Human Rights Council Member
2013-2018, 2020-2022
*Note:
Formerly "Venezuela" until 17 November 2004.

Viet Nam

United Nations Membership
A/RES/32/2, 1977-09-20
S/RES/413 (1977), 1977-07-20
Security Council Member
2008-2009, 2020-2021
Economic and Social Council Member
1998-2000, 2016-2018
Human Rights Council Member
2014-2016
*Note:
The Democratic Republic of Viet-Nam and the Republic of South Viet-Nam united on 2 July 1976 to constitute a new State, the "Socialist Republic of Viet Nam", short name "Viet Nam".

Yemen

United Nations Membership
A/RES/108 (II), 1947-09-30
S/RES/29 (1947), 1947-08-12
Security Council Member
1990-1991
Economic and Social Council Member
1974-1977, 2019
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council
*Note:
On 22 May 1990, the two countries merged and have since been represented as one Member State with the name "Yemen".

Zambia

United Nations Membership
A/5815, p.9, 1964-12-01
S/RES/197 (1964), 1964-10-30
Security Council Member
1969-1970, 1979-1980, 1987-1988
Economic and Social Council Member
1974-1976, 1979-1981, 1989-1991, 1997-1999, 2010-2012
Human Rights Council Member
2006-2010

Zimbabwe

United Nations Membership
A/RES/S-11/1, 1980-08-25
S/RES/477 (1980), 1980-07-30
Security Council Member
1983-1984, 1991-1992
Economic and Social Council Member
1985-1987, 1994-1996, 2002-2004, 2015-2017, 2021-2023
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council