Member States on the Record

Iraq

Founding Member
Charter Ratification: 1945-12-21
Security Council Member
1957-1958, 1974-1975
Economic and Social Council Member
1964-1966, 1977-1982, 1986-1991, 2000-2012, 2016-2018
Human Rights Council Member
2017-2019

Ireland

United Nations Membership
A/RES/995 (X), 1955-12-14
S/RES/109 (1955), 1955-12-14
Security Council Member
1962, 1981-1982, 2001-2002, 2021-2022
Economic and Social Council Member
1968-1970, 1979-1981, 1988-1990, 1994-1996, 2003-2005, 2012-2013, 2016-2020
Human Rights Council Member
2013-2015

Israel

United Nations Membership
A/RES/273 (III), 1949-05-11
S/RES/69 (1949), 1949-03-04
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
Never elected to the Economic and Social Council
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Italy

United Nations Membership
A/RES/995 (X), 1955-12-14
S/RES/109 (1955), 1955-12-14
Security Council Member
1959-1960, 1971-1972, 1975-1976, 1987-1988, 1995-1996, 2007-2008, 2017
Economic and Social Council Member
1961-1963, 1970-1972, 1974-1982, 1986-1994, 1998-2006, 2010-2012, 2014-2018
Human Rights Council Member
2007-2009, 2011-2014, 2019-2021

Jamaica

United Nations Membership
A/RES/1750 (XVII), 1962-09-18
S/RES/174 (1962), 1962-09-12
Security Council Member
1979-1980, 2000-2001
Economic and Social Council Member
1969-1971, 1974-1979, 1986-1988, 1990-1992, 1995-1997, 2003-2005, 2019-2021
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Japan

United Nations Membership
A/RES/1113 (XI), 1956-12-18
S/RES/121 (1956), 1956-12-12
Security Council Member
1958-1959, 1966-1967, 1971-1972, 1975-1976, 1981-1982, 1987-1988, 1992-1993, 1997-1998, 2005-2006, 2009-2010, 2016-2017
Economic and Social Council Member
1960-1965, 1968-1970, 1972-1980, 1982-2023
Human Rights Council Member
2006-2010, 2013-2015, 2017-2022

Jordan

United Nations Membership
A/RES/995 (X), 1955-12-14
S/RES/109 (1955), 1955-12-14
Security Council Member
1965-1966, 1982-1983, 2014-2015
Economic and Social Council Member
1961-1963, 1974-1976, 1980-1982, 1989-1991, 1996-1998
Human Rights Council Member
2006-2012

Kazakhstan

United Nations Membership
A/RES/46/224, 1992-03-02
S/RES/732 (1992), 1992-01-23
Security Council Member
2017-2018
Economic and Social Council Member
2007-2009, 2014-2016
Human Rights Council Member
2013-2015

Kenya

United Nations Membership
A/RES/1976 (XVIII), 1963-12-16
S/RES/185 (1963), 1963-12-16
Security Council Member
1973-1974, 1997-1998, 2021-2022
Economic and Social Council Member
1970-1972, 1974-1977, 1981-1983, 1989-1991, 2003-2005, 2019-2021
Human Rights Council Member
2013-2018

Kiribati

United Nations Membership
A/RES/54/1, 1999-09-14
S/RES/1248 (1999), 1999-06-25
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
Never elected to the Economic and Social Council
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Kuwait

United Nations Membership
A/RES/1872 (S-IV), 1963-05-14
S/INF/18/Rev.1, p.12, 1963-05-07
Security Council Member
1978-1979, 2018-2019
Economic and Social Council Member
1967-1969, 1992-1994, 2013-2015
Human Rights Council Member
2011-2014

Kyrgyzstan

United Nations Membership
A/RES/46/225, 1992-03-02
S/RES/736 (1992), 1992-01-29
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
2013-2015
Human Rights Council Member
2009-2012, 2016-2018

Lao People's Democratic Republic

United Nations Membership
A/RES/995 (X), 1955-12-14
S/RES/109 (1955), 1955-12-14
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
Never elected to the Economic and Social Council
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council
*Note:
Formerly "Laos" until 22 December 1975.

Latvia

United Nations Membership
A/RES/46/5, 1991-09-17
S/RES/710 (1991), 1991-09-12
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
1997-1999, 2011-2013, 2020-2022
Human Rights Council Member
2015-2017

Lebanon

Founding Member
Charter Ratification: 1945-10-15
Security Council Member
1953-1954, 2010-2011
Economic and Social Council Member
1946-1949, 1971-1973, 1983-1985, 1996-1998, 2016-2018
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Lesotho

United Nations Membership
A/RES/2137 (XXI), 1966-10-17
S/RES/225 (1966), 1966-10-14
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
1978-1980, 1988-1990, 1998-2000, 2012-2014
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Liberia

Founding Member
Charter Ratification: 1945-11-02
Security Council Member
1961
Economic and Social Council Member
1974-1976, 1982-1984, 1988-1990, 2021-2023
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Libya

United Nations Membership
A/RES/995 (X), 1955-12-14
S/RES/109 (1955), 1955-12-14
Security Council Member
1976-1977, 2008-2009
Economic and Social Council Member
1967-1969, 1980-1982, 1988-1990, 1993-1995, 2002-2004, 2012-2014, 2021-2023
Human Rights Council Member
2010-2013, 2020-2022
*Note:
Formerly the "Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya" and "Libyan Arab Jamahiriya" until September 2011.

Liechtenstein

United Nations Membership
A/RES/45/1, 1990-09-18
S/RES/663 (1990), 1990-08-14
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
2008-2010
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Lithuania

United Nations Membership
A/RES/46/6, 1991-09-17
S/RES/711 (1991), 1991-09-12
Security Council Member
2014-2015
Economic and Social Council Member
2005-2007
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council