Welcome to the United Nations. It's your world.
Back to top

Second Committee

Side events of the 67th session

  
All events will be held in the Economic and Social Council Chamber (NLB).

Date / Time Event

16 October
Tuesday, 10 am-1 pm

Panel discussion on "Conceptualizing a set of sustainable development goals"  [concept note] and [programme] - [event summary]

Moderator:

Mr. Andrew Revkin, Senior Fellow, Pace Academy for Applied Environmental Studies

Panellists:

Mr. Mootaz Ahmadein Khalil, Permanent Representative of Egypt to the UN

Mr. Manish Bapna, Executive Vice-President and Managing Director, World Resources Institute

Ms. Kate Raworth, Senior Researcher, Oxfam GB

Mr. Charles Kenny, Senior Fellow, Center for Global Development

25 October
Thursday, 10 am-1 pm

Panel discussion on "Sovereign debt crises and restructurings: lessons learnt and proposals for debt resolution mechanisms"  [pursuant to General Assembly resolution 66/189]  [concept note] and [programme] - [event poster] and [event summary]

Opening remarks by:

H.E. Mr. Vuk Jeremić (Serbia), President of the sixty-seventh session of the General Assembly

Mr. Supachai Panitchpakdi, Secretary-General of UNCTAD

Keynote address by:

Professor Kenneth Rogoff, Professor of Public Policy and Economics, Harvard University

Panellists:

"Are there missing links in the international financial architecture for debt restructuring?"

H.E. Mr. Arvinn Eikeland Gadgil, State Secretary for International Development, Norway

H.E. Ms. Maria Kiwanuka, Minister of Finance, Planning and Economic Development, Uganda

"Lessons learnt from past debt crises"

H.E. Mr. Adrián Cosentino, Secretary of Finance, Argentina

Mr. Otaviano Canuto, Vice-President, Poverty Reduction and Economic Management Network, World Bank

"Features of a possible debt resolution mechanism"

Ms. Shamshad Akhtar, Assistant Secretary-General for Economic Development, Department of Economic and Social Affairs

Mr. Martin Khor, Executive Director, South Centre

Reference materials:

Report of the Joint Committee on Strengthening the Framework for Sovereign Debt Crisis Prevention and Resolution

7 November
Wednesday, 10 am-1 pm

Panel discussion on "Entrepreneurship for development"
 [concept note] and [programme]

Panellists:   [bios]

Mr. Robert Orr, Assistant Secretary-General for Policy Coordination and Strategic Planning, Executive Office of the Secretary-General

Ms. Rebecca Grynspan, Under-Secretary-General and Associate Administrator of the United Nations Development Programme

Ms. Magatte Wade, Chief Executive Officer of Tiossan

Dr. Miri Yemini, Lecturer and Researcher on Entrepreneurship Education, Tel Aviv University

Mr. Roy Thomasson, Chief Executive Officer of Young Americas Business Trust

Ms. Beverly Schwartz, Vice-President of Marketing, Ashoka Foundation

Ms. Yasmín Marlenis Quezada López, Entrepreneurship Leader, Panama

15 November
Thursday, 3-6 pm

Panel discussion on "Migration and development: causes and impact" [concept note] and [programme]

Moderator:

Mr. Vlad Lupan, Permanent Representative of the Republic of Moldova to the UN

Panellists:

Mr. Austin T. Fragomen, Jr., Partner, Fragomen, Del Rey, Bernsen and Loewy, LLP, New York City

Ms. Chung-Wha Hong, Executive Director, New York Immigration Coalition, New York

Mr. Donald Kerwin, Executive Director, Center for Migration Studies (CMS), New York

Ms. Susan Martin, Director, Institute for the Study of International Migration, Georgetown University, Washington D.C.

Mr. Juan José Garcia, Vice-Minister for Salvadorans Abroad

Closing remarks:

Ms. Michelle Klein-Solomon, Permanent Observer for the International Organization for Migration to the United Nations

16 November
Friday, 10 am-1 pm

Panel discussion on "Science, technology and innovation for development"  [concept note] and [programme]

Moderator:

Ms. Shamshad Akhtar, Assistant Secretary-General for Economic Development, United Nations Department of Economic and Social Affairs

Panellists:

Mr. Romain Murenzi, Executive Director, Third World Academy of Sciences

Mr. Nathan Hultman, Director of Environmental Policy Program, University of Maryland School of Public Policy

Mr. Eskil Ullberg, Senior Research Scholar and Visiting Assistant Professor, Interdisciplinary Center for Economic Science, George Mason University

Mr. Ping Li, Chief Executive Officer, International Federation of Multimedia Associations

 

Discussion on "Countries with special needs / Middle income countries"

 

Joint meetings of the Second Committee and
the Economic and Social Council

  
Both meetings will be held in the Economic and Social Council Chamber (NLB).

Date / Time Event

  
22 October
Monday, 10 am

  

Special joint meeting on "The Global Economic Outlook" organized by the Development Policy Analysis Division and the Office for ECOSOC Support and Coordination of the Department of Economic and Social Affairs  [concept note] and [programme]

Co-Chairs:

His Excellency George Wilfred Talbot, Chair of the Second Committee and Permanent Representative of Guyana to the United Nations

His Excellency Luis-Alfonso de Alba, Vice-President of the Economic and Social Council and Permanent Representative of Mexico to the United Nations

Presentation by:

Mr. Rob Vos, Director, Development Policy Analysis Division, Department of Economic and Social Affairs, on “Project LINK Global Economic Outlook”

Lead discussants:

Mr. Andrew Burns, World Bank

Mr. Moazam Mahmood, International Labour Organization

  

  
Special joint meeting on "Food security and nutrition: scaling up the global response" organized in collaboration with the Food and Agriculture Organization of the United Nations, International Fund for Agricultural Development, and the World Food Programme  [concept note] and [programme] - [event page]

Social media campaign on the event - Facebook page (http://bit.ly/UNfood) or via Twitter (#FutureWEwant and #UNFoodSec)

 

Joint meeting of the Second and Third Committees

  
The meeting will be held in the Economic and Social Council Chamber (NLB).

Date / Time Event
  
12 November
Monday, 3 pm

  
Discussion on "Communication for Development: Using ICT and Broadband to Accelerate Social and Economic Development"
[concept note] and [programme] - [publications] - [event summary]

Co-Chairs:

H.E. Mr. George Wilfred Talbot, Ambassador, Permanent Representative of Guyana to the UN, and Chair of the UNGA Second Committee

H.E. Mr. Henry L. Mac‐Donald, Ambassador, Permanent Representative of Suriname to the UN, and Chair of the UNGA Third Committee

Opening remarks:

Mr. Martin Mogwanja, Deputy Executive Director, United Nations Children's Fund

Moderator:

Mr. Rafael Obregon, Chief, Communication for Development, UNICEF

Panellists:

Ms. Jasna Matic, Special Adviser for Competitiveness and Knowledge Economy to the Minister of Finance and Economy, Serbia, and Commissioner of the UN Broadband Commission for Digital Development

Mr. Darrell E. Owen, Senior ICT Consultant, United States Agency for International Development

Ms. Alethea Clark-Lodge, Programme Manager, Public Private Partnerships, Microsoft

Mr. Luis Fernando Lozano, Director, Compartel, Ministry of Communication and Information Technology, Colombia

Discussants:

Mr. Gary Fowlie, Head, ITU Liaison Office to the UN

Ms. Suzanne Bilello, Sr Public Information and Liaison Officer, UNESCO

Mr. Vladimir Cuk, Head, New York Secretariat of the International Disability Alliance

 

 

[16 January 2013]