UNITED NATIONS
BOARD OF AUDITORS

Current Membership

The present members of the Board of Auditors are as follows:

Mr. Hou Kai

Mr. Hou Kai
Auditor General of the People’s Republic of China

Term expires 30 June 2026

Mr. Jorge Bermúdez

Mr. Jorge Bermúdez, Comptroller General of the Republic of Chile

CHAIRMAN

Term expires 30 June 2024

Kay Scheller

Mr. Kay Scheller,
President of the German Federal Court of Auditors

Term expires 30 June 2022

The chairmanship of the Board is rotated every two years, and is held by Mr. Jorge Bermúdez effective 1 January 2021.


UN Web Services Section, Department of Global Communications, © United Nations