MATHIEU CHUI NGUDJOLO

CDi.020
MATHIEU CHUI NGUDJOLO
Date on which the narrative summary became available on the Committee's website: 
29 October 2014
Date(s) on which the narrative summary was updated: 
5 December 2016
Reason for listing: 

Mathieu Chui Ngudjolo was listed on 1 November 2005 pursuant to the measures on arms established by paragraph 20 of resolution 1493 (2003), and extended pursuant to paragraph 1 of resolution 1596 (2005).

Additional information: 

Mathieu Chui Ngudjolo was the Chief of Staff of the FRPI, exercising influence over policies and maintaining command and control the activities of FRPI forces, one of the armed groups and militias referred to in paragraph 20 of Res. 1493 (2003), responsible for trafficking of arms, in violation of the arms embargo. According to the Office of the SRSG on Children and Armed Conflict, he was responsible for recruitment and use of children under 15 years old in Ituri in 2006. He was arrested by MONUC in Bunia in October 2003. The Government of the DRC subsequently transferred him to the International Criminal Court on 7 February 2008. He was acquitted of all charges by the ICC in December 2012, and the verdict was upheld by the Appeals Chamber on 27 February 2015. Ngudjolo filed a claim for asylum in the Netherlands, but was denied. He was deported to the DRC on 11 May 2015.