New Permanent Representative of Japan Presents Credentials

BIO/4227
24 August 2010

New Permanent Representative of Japan Presents Credentials

24 August 2010
Press Release
BIO/4227
Department of Public Information • News and Media Division • New York

Biographical Note


New Permanent Representative of Japan Presents Credentials

 


(Based on information provided by the Protocol and Liaison Service.)


The new Permanent Representative of Japan to the United Nations, Tsuneo Nishida, presented his credentials today to UN Secretary-General Ban Ki-moon.


Prior to his appointment, Mr. Nishida served as Japan’s Ambassador to Canada for three and a half years, and Deputy Minister for Foreign Affairs, beginning in August 2005.  Earlier, he served as Deputy Vice-Minister for Foreign Policy/Director-General, Foreign Policy Bureau, from September 2002.  From March 2001, he was Director-General of the Economic Cooperation Bureau.


For nearly two years, beginning in August 1999, Mr. Nishida was Consul-General to the Consulate-General of Japan in Los Angeles, United States.  From July 1998, he was Assistant Vice-Minister, and for three months prior, Councillor, Cabinet Secretariat.  From August 1996 until April 1998, he was the Bureau’s Deputy Director-General of the Economic Cooperation Bureau and for two years beginning in August 1994, he was Deputy Director-General, European and Oceanic Affairs Bureau.  Prior to that, for one year, he was the Director of the Bureau’s Russian Division.


From August 1992 to August 1993, Mr. Nishida served as Director of the Press Division, Ministry of Foreign Affairs, and from 1989 to 1992 he was Counsellor in his country’s United States Embassy.  From August 1987 to 1989, he headed up the Legal Affairs Division, Treaties Bureau, and from August 1986 to August 1987, he was Director of the Eastern European Division.  He served as First Secretary of the Japanese Embassy in the former Soviet Union from June 1981 to August 1986.  He first entered the Japanese Foreign Affairs Ministry in 1970.


Mr. Nishida graduated from the University of Tokyo, Faculty of Law, in March 1970.  He passed the Higher Diplomatic Service Examination of the Ministry of Foreign Affairs in September 1969.


Born on 1 April 1947, Mr. Nishida is married with two children.


* *** *

For information media • not an official record
For information media. Not an official record.