NEW PERMANENT REPRESENTATIVE OF INDIA PRESENTS CREDENTIALS

BIO/3425
28 May 2002

NEW PERMANENT REPRESENTATIVE OF INDIA PRESENTS CREDENTIALS

28/05/2002
Press Release
BIO/3425


Biographical Note


NEW PERMANENT REPRESENTATIVE OF INDIA PRESENTS CREDENTIALS


(Based on information received from the Protocol and Liaison Service.)


Vijay Kunhianandan Nambiar, the new Permanent Representative of India to the United Nations, presented his credentials today to Secretary-General Kofi Annan.


Before his current appointment, Mr. Nambiar was India’s High Commissioner to Pakistan from August 2000.  Prior to that, he held a number of diplomatic assignments, including that of Ambassador to China (1996-2000), High Commissioner to Malaysia (1993-1996), Ambassador to Afghanistan (1990-1992) and Ambassador to Algeria (1985-1988).


From March 1988 to October 1990, Mr. Nambiar served as Director-General  (East Asia) in the Ministry of External Affairs in New Delhi.  Between April 1982 and December 1985, he was a Director in the Ministry of External Affairs with responsibility over United Nations, Commonwealth and Non-Aligned Movement affairs.  He served as First Secretary/Counselor in India’s Permanent Mission to the United Nations from 1979 to 1982.


Married with two daughters, Mr. Nambiar joined the Indian Foreign Service in 1967.


* *** *


For information media. Not an official record.