NEW PERMANENT REPRESENTATIVE OF PAKISTAN PRESENTS CREDENTIALS

BIO/3237
10 August 1999

NEW PERMANENT REPRESENTATIVE OF PAKISTAN PRESENTS CREDENTIALS

10 August 1999


Press Release
BIO/3237


NEW PERMANENT REPRESENTATIVE OF PAKISTAN PRESENTS CREDENTIALS

19990810 Biographical Note

(Based on information received from the Protocol and Liaison Service.)

Inam ul Haque, the new Permanent Representative of Pakistan to the United Nations, today presented his credentials to Secretary-General Kofi Annan.

Before his appointment, from April 1997 to July 1999, Mr. Haque served as his country's Ambassador to China. Previously, he was a Special Secretary in the Ministry of Foreign Affairs of Pakistan from November 1996 to April 1997.

From March 1992 to November 1996 he was his country's Ambassador to Turkey, following service from 1989-1992 as an Additional Secretary in Pakistan's Ministry of Foreign Affairs.

From 1985 to 1988, Mr. Haque was on deputation with the Organization of the Islamic Conference (OIC). Before that, from 1979 to 1984, he had worked as Director and later as Director-General in charge of the United Nations and other multilateral organizations at the Ministry of Foreign Affairs in Islamabad.

Mr. Haque, who joined Pakistan's foreign service in 1965, has also held various diplomatic postings, including assignments in Nigeria, Portugal and Saudi Arabia.

Mr. Haque hold a Masters degree in English literature from the University of the Punjab.

Born in November 1940, Mr. Haque is married and has no children.

* *** *

For information media. Not an official record.