Member States on the Record

Nepal

United Nations Membership
A/RES/995 (X), 1955-12-14
S/RES/109 (1955), 1955-12-14
Security Council Member
1969-1970, 1988-1989
Economic and Social Council Member
1980-1982, 2001-2003, 2013-2015
Human Rights Council Member
2018-2020

Netherlands

Founding Member
Charter Ratification: 1945-12-10
Security Council Member
1946, 1951-1952, 1965-1966, 1983-1984, 1999-2000, 2018
Economic and Social Council Member
1947-1948, 1955-1960, 1973-1975, 1977-1979, 1983-1985, 1989-1991, 1995-1997, 2001-2003, 2007-2009, 2012-2013, 2019-2021
Human Rights Council Member
2006-2009, 2015-2017, 2020-2022

New Zealand

Founding Member
Charter Ratification: 1945-09-19
Security Council Member
1954-1955, 1966, 1993-1994, 2015-2016
Economic and Social Council Member
1947-1949, 1959-1961, 1971-1973, 1977-1979, 1983-1985, 1989-1991, 1998-2000, 2007-2009, 2013-2014
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Nicaragua

Founding Member
Charter Ratification: 1945-09-06
Security Council Member
1970-1971, 1983-1984
Economic and Social Council Member
1981-1983, 1989-1991, 1996-1998, 2003-2005, 2011-2013, 2020-2022
Human Rights Council Member
2007-2009

Niger

United Nations Membership
A/RES/1482 (XV), 1960-09-20
S/RES/148 (1960), 1960-08-23
Security Council Member
1980-1981, 2020-2021
Economic and Social Council Member
1971-1973, 1989-1991, 2008-2010
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Nigeria

United Nations Membership
A/RES/1492 (XV), 1960-10-07
S/RES/160 (1960), 1960-10-07
Security Council Member
1966-1967, 1978-1979, 1994-1995, 2010-2011, 2014-2015
Economic and Social Council Member
1976-1978, 1980-1982, 1985-1987, 1993-1995, 2001-2006, 2012-2014, 2016-2018, 2021-2023
Human Rights Council Member
2006-2012, 2015-2020

North Macedonia

United Nations Membership
A/RES/47/225, 1993-04-08
S/RES/817 (1993), 1993-04-07
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
Never elected to the Economic and Social Council
Human Rights Council Member
2014-2016
*Note:
Formerly "The former Yugoslav Republic of Macedonia" until 14 Feb 2019. The Socialist Federal Republic of Yugoslavia was an original Member of the UN until its dissolution, following the establishment and subsequent admission as new Members of Bosnia and Herzegovina, Croatia, Montenegro, North Macedonia, Serbia and Slovenia.

Norway

Founding Member
Charter Ratification: 1945-11-27
Security Council Member
1949-1950, 1963-1964, 1979-1980, 2001-2002, 2021-2022
Economic and Social Council Member
1946-1947, 1954-1956, 1969-1971, 1975-1977, 1981-1983, 1987-1989, 1993-1995, 1999-2001, 2009-2011, 2017-2022
Human Rights Council Member
2009-2012

Oman

United Nations Membership
A/RES/2754 (XXVI), 1971-10-07
S/RES/299 (1971), 1971-09-30
Security Council Member
1994-1995
Economic and Social Council Member
1987-1989, 1998-2000
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Pakistan

United Nations Membership
A/RES/108 (II), 1947-09-30
S/RES/29 (1947), 1947-08-12
Security Council Member
1952-1953, 1968-1969, 1976-1977, 1983-1984, 1993-1994, 2003-2004, 2012-2013
Economic and Social Council Member
1950-1952, 1954-1959, 1965-1967, 1969-1971, 1974-1977, 1979-1984, 1986-1988, 1990-1992, 1994-1996, 1998-2003, 2005-2013, 2015-2017, 2019-2021
Human Rights Council Member
2006-2010, 2013-2015, 2018-2020

Palau

United Nations Membership
A/RES/49/63, 1994-12-15
S/RES/963 (1994), 1994-11-29
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
Never elected to the Economic and Social Council
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council

Panama

Founding Member
Charter Ratification: 1945-11-13
Security Council Member
1958-1959, 1972-1973, 1976-1977, 1981-1982, 2007-2008
Economic and Social Council Member
1966-1968, 1986-1988, 2004-2006, 2014-2016, 2020-2022
Human Rights Council Member
2016-2018

Papua New Guinea

United Nations Membership
A/RES/3368 (XXX), 1975-10-10
S/RES/375 (1975), 1975-09-22
Security Council Member
Never elected to the Security Council
Economic and Social Council Member
1984-1986
Human Rights Council Member
Never elected to the Human Rights Council
*Note:
Official name "Independent State of Papua New Guinea" since 4 March 2013.

Paraguay

Founding Member
Charter Ratification: 1945-10-12
Security Council Member
1968-1969
Economic and Social Council Member
1994-1996, 2006-2008, 2019-2021
Human Rights Council Member
2015-2017

Peru

Founding Member
Charter Ratification: 1945-10-31
Security Council Member
1955-1956, 1973-1974, 1984-1985, 2006-2007, 2018-2019
Economic and Social Council Member
1946-1951, 1965-1967, 1970-1972, 1975-1977, 1981-1983, 1986-1988, 1991-1993, 2001-2003, 2009-2011, 2016-2018
Human Rights Council Member
2006-2007, 2011-2014, 2018-2020

Philippines

Founding Member
Charter Ratification: 1945-10-11
Security Council Member
1957, 1963, 1980-1981, 2004-2005
Economic and Social Council Member
1951-1953, 1966-1968, 1977-1979, 1986-1988, 1992-1997, 2007-2012, 2018-2020
Human Rights Council Member
2006-2009, 2011-2014, 2016-2021

Poland

Founding Member
Charter Ratification: 1945-10-24
Security Council Member
1946-1947, 1960, 1970-1971, 1982-1983, 1996-1997, 2018-2019
Economic and Social Council Member
1948-1953, 1957-1962, 1972-1974, 1977-1979, 1981-1989, 1992-2000, 2004-2006, 2008-2010
Human Rights Council Member
2006, 2010-2013, 2020-2022

Portugal

United Nations Membership
A/RES/995 (X), 1955-12-14
S/RES/109 (1955), 1955-12-14
Security Council Member
1979-1980, 1997-1998, 2011-2012
Economic and Social Council Member
1976-1978, 1982-1984, 1988-1990, 1994-1996, 2000-2001, 2003, 2007-2009, 2014-2016, 2021-2023
Human Rights Council Member
2015-2017

Qatar

United Nations Membership
A/RES/2753 (XXVI), 1971-09-21
S/RES/297 (1971), 1971-09-15
Security Council Member
2006-2007
Economic and Social Council Member
1982-1984, 2002-2004, 2011-2013
Human Rights Council Member
2007-2013, 2015-2020

Republic of Korea

United Nations Membership
A/RES/46/1, 1991-09-17
S/RES/702 (1991), 1991-08-08
Security Council Member
1996-1997, 2013-2014
Economic and Social Council Member
1993-1995, 1997-1999, 2001-2006, 2008-2022
Human Rights Council Member
2006-2010, 2013-2018, 2020-2022