Programme


Monday, 9 July Sustainable Development (General)

SDG Overview

Interviewee: Shantanu Mukherjee, Chief, Policy and Analysis Branch, Division of Sustainable Development, UN Department of Economic and Social Affairs

Anchor: La Niece Collins, UN Department of Public Information


Tuesday, 10 JulySDG 6: Clean Water and Sanitation

Averting a global Water Crisis

Interviewee: Stefan Uhlenbrook, Coordinator, World Water Assessment Programme, UN Educational, Scientific and Cultural Organization

Anchor: La Niece Collins, UN Department of Public Information


Wednesday, 11 JulySDG 7: Affordable and Clean Energy

Renewable Energy for Global Cooling

Interviewee: Adnan Amin, Director-General, International Renewable Energy Agency

Anchor: La Niece Collins, UN Department of Public Information


Thursday, 12 JulySDG 11: Sustainable Cities and Communities

Cities on the Cutting Edge of Sustainability

Interviewee: Maimunah Mohd Sharif, Executive Director, UN Habitat (TBC)

Anchor: La Niece Collins, UN Department of Public Information


10:15 am to 10:25 am One-on-one Interview

Advocating together for the SDGs

Speaker:

  • Actress Michelle Yeoh, UN Development Programme Goodwill Ambassador

Moderator:

  • Nanette Braun, Chief, Communications Campaigns Service, UN Department of Public Information

10:50 am - 11:05 am High-level Panel

Why HLPF matters?

Speaker:

  • Inga Rhonda King, Senior Vice-President, Economic and Social Council

Moderator:

  • Sherwin Bryce, UN Bureau Chief, SABC News

11.15 am - 11.30 am High-level Panel

What are countries and regions doing to achieve the SDGs?

Speakers:

  • Hala Elsaid, Minister of Planning, Follow-up and Administrative Reform, Egypt
  • Pearnel Charles, Minister of State, Ministry of Foreign Affairs and Foreign Trade, Jamaica
  • Siim Kiisler, Minister of Environment, Estonia, and President of UNEA
  • Kaveh Zahedi, Deputy Executive Secretary of Sustainable Development, UN Economic and Social Council for Asia-Pacific

Moderator:

  • Elliot Harris, Assistant Secretary-General, UN Department of Economic and Social Affairs

12.00 pm - 1.00 pm Solutions Hour (3 Sessions)

1. Panel Discussion (Rethinking the Urban Environment ) 12:15-12:25

Speakers:

  • Xeenarh Mohammed, Outright Action International UN Programs Fellow, lawyer, and LGBTI advocate
  • Alex Hiniker, Strategic Relationships Manager, NYC Mayor’s Office of International Affairs

Moderator:

  • Emmanuel Nyame, +SocialGood Connector

2. Conversation (From Art to Activism) 12:30-12:40

Speaker:

  • Mari Malek, Refugee turned Model, Humanitarian and Member of the Kenneth Cole Courageous Class

Moderator:

  • Chrysula Winegar, Senior Director, Communications and Special Initiatives at UN Foundation

3. Conversation (SDGs, the Environment and the Private Sector) 12:45-1:00

Speaker:

  • Erik Solheim, Executive Director, UN Environment

Moderator:

  • Rajesh Mirchandani, Chief Communications Officer, UN Foundation

1:30 pm - 1.50 pm Panel Discussion

Promoting Sustainability as a Culture

Speakers:

  • Amy Hall, Vice President, Social Consciousness, Eileen Fisher
  • Solange Franklin, Stylist and Editor at Large, Paper Magazine
  • Céline Semaan, CEO, The Library

Moderator:

  • Dan Thomas, Chief of Communications, Global Compact

2.15 pm - 2.15 pm Panel Discussion (SDG 11)

Inclusive Cities

Speakers:

  • María Soledad Cisternas Reyes, Special Envoy of the Secretary-General of UN on Disability and Accessibility
  • Mami Mizutori, UN Special Representative of the Secretary-General, Disaster Risk Reduction
  • Nicole Huber, City Manager, City of Heidelberg

Moderator:

  • Rajesh Mirchandani, Chief Communications Officer, UN Foundation

2:40 pm -2:50 pm Interview

Accelerating Action for the SDGs

Speaker:

  • Amina J. Mohammed, UN Deputy Secretary-General

Moderator:

  • Nanette Braun, Chief, Communications Campaigns Service, and Officer-in- Charge, Strategic Communications Division, UN Department of Public Information

3.00 pm - 3.15 pm Panel Discussion (Goal 15)

Living sustainability, respecting biodiversity

Speakers:

  • Cristiana Pasça Palmer: Executive Secretary, UN Secretariat of the Convention on Biological Diversity
  • Leyla Acaroglu: UN Champion of the Earth, UN Environment
  • Rene Castro: Assistant Director General, Food and Agriculture Organization
  • Joao Campari: Global Leader, Food Practice, World Wildlife Fund

Moderator:

  • Jon Greenway, UN Department of Public Information

3:30 pm - 3:45 pm Panel Discussion (Goal 11)

Smart Cities

Speakers:

  • Markku Markkula, First Vice-President, EU Committee of the Regions; Chair, Espoo City Board
  • Kari Aina Eik, Secretary General, Organization for International Economic Cooperation
  • Tatiana Landysheva, Vice President Public Relations, AIESEC International

Moderator:

  • Tess Guttiere, Partnership Manager, Urban Catalyst Lab

09:50 am - 10:05 am Panel Discussion

How can technology can drive progress on the SDGs?

Speakers:

  • Sylvia Mulinge, CEO, Vodacom Tanzania
  • Jerry Kaminski, Executive Vice President, International Business for Land O’Lakes
  • Halima Murunga, Chief Business Development Officer, Wonderkid

Moderator:

  • Robert Skinner, UN Office for Partnerships

10:20 amConversation

Fueling Change

Speaker:

  • Rachel Kyte, CEO, Sustainable Energy for All, and Special Representative of the UN Secretary General for Sustainable Energy for All

Moderator:

  • Kip Patrick, Senior Director, Communications and Partnerships, Global Alliance for Clean Cookstoves

11:00 am - 11.15 am Panel Discussion

Not too young to make a difference

Speakers:

  • Callie King-Guffey, Advocacy, UNICEF
  • Aissata Camara, Strategic Relationships Manager, NYC Mayor’s office of International Affairs
  • NYC Junior Ambassador to be Confirmed

Moderator:

  • Tolu Olubunmi, UN Department of Public Information

11:30 am - 11:45 am Interview

Local Solutions, Regional Challenges

Speaker:

  • Nayef Hmeidi Al-Fayez, Minister of Environment, Jordan

Moderator:

  • Elliot Harris, Assistant Secretary-General, UN Department of Economic and Social Affairs

12.00 pm - 1.00 pm Solutions Hour (3 Sessions)

1. Conversation (Creating a Competitive Race to the Top: Mobilizing Corporate Performance on the SDGs) 12:00-12:10

Speaker:

  • Gerbrand Haverkamp, Executive Director, Index Initiative

Moderator:

  • Rajesh Mirchandani, Chief Communications Officer, UN Foundation

2. Presentation (Making the Invisible Visible: Data ) 12:20-12:30

Speaker:

  • Claire Melamed, CEO, Global Partnership for Sustainable Development Data

3. Presentation (Everyone Deserves a Safe Home) 12:30-12:40

Speaker:

  • Alexandria Lafci, Co-Founder, New Story

1:30 pm - 1.45 pm Panel Discussion

Young Changemakers

Speakers:

  • Lena Sykorova, Founder, International Young Leaders Organizations
  • Daniel Sichilongo, Secretary General, Zambia Greens

Moderator:

  • Jayathma Wickramanayake, UN Secretary-General’s Envoy on Youth

2.00 pm - 2.15 pmPanel Discussion

Indigenous Rights and Agenda 2030

Speakers:

  • Tarcila Rivera Zea, Permanent Forum member
  • Gam Shimray, Asia Indigenous Peoples Pact

Moderator:

  • Victoria Tauli-Corpuz, Special Rapporteur on the Rights of Indigenous Peoples

3:00 pm - 3.15 pmPanel Discussion

Private Sector Leading Innovative Change

Speakers:

  • Sanda Ojiambo, Head of Corporate Responsibility, Safaricom
  • Lars Lindén, CEO, Ragn Sells
  • Amy Jadesimi, CEO, Ladol

Moderator:

  • Robert Skinner, UN Office for Partnerships

3:45 pm - 4:00 pmPanel Discussion

Public-Private Partnerships to Tackle Climate Change

Speakers:

  • Patricia Espinosa, Executive Secretary, UN Framework Convention on Climate Change
  • Roberto Marques, Executive Chairman, Natura & Co
  • John Denton, Secretary-General, International Chamber of Commerce

Moderator:

  • Dan Thomas, Chief of Communications, Global Compact