General Assembly Elects 34 Members to Serve Five-year Terms with International Law Commission

GA/11852
3 November 2016
Seventy-first Session, 40th Meeting (PM)

General Assembly Elects 34 Members to Serve Five-year Terms with International Law Commission

The General Assembly met today to elect members of the International Law Commission, the United Nations organ tasked with the progressive development of international law and its codification.

Voting by way of secret ballot, the Assembly elected a total of 34 individuals to serve five-year terms of office with the Geneva-based body, beginning on 1 January 2017.  They constituted eight nationals from African States; seven from Asia-Pacific States; four from Eastern European States; seven from Latin American and Caribbean States; and eight from Western European and Other States.

From African States, it elected Ahmed Laraba (Algeria), Tacouba Cissé (Côte d’Ivoire), Dire D. Tladi (South Africa), Chris Maina Peter (United Republic of Tanzania), Hussein A. Hassouna (Egypt), S. Amos Wako (Kenya), Charles C. Jalloh (Sierra Leone) and Hassan Ouazzani Chahdi (Morocco).

From Asian States, it elected Ali bin Fetais Al-Marri (Qatar), Mahmoud Daifallah Hmoud (Jordan), Huikang Huang (China), Shinya Murase (Japan), Hong Thao Nguyen (Viet Nam), Ki Gab Park (Republic of Korea) and Aniruddha Rajput (India).

From Eastern European States, it elected Bogdan Aurescu (Romania), Roman Anatolyevitch Kolodkin, (Russian Federation), Ernest Petrič (Slovenia) and Pavel Šturma (Czech Republic).

From Latin American and Caribbean States, it elected Carlos Argüello Gómez (Nicaragua), Juan Manuel Gómez-Robledo (Mexico), Claudio Grossman Guiloff (Chile), Juan José Ruda Santolaria, (Peru), Gilberto Vergne Saboia (Brazil), Eduardo Valencia-Ospina (Colombia) and Marcelo Vázquez-Bermúdez (Ecuador).

From Western European and Other States, it elected Concepción Escobar Hernández (Spain), Patrícia Galvão Teles (Portugal), Marja Lehto (Finland), Sean David Murphy (United States), Georg Nolte (Germany), Nilüfer Oral (Turkey), August Reinisch (Austria) and Michael Wood (United Kingdom).

Before the Assembly were a number of notes by the Secretary-General concerning the candidates (documents A/71/90, A/71/90/Add.1, A/71/90/Add.2, A/71/90/Add.3, A/71/90/Add.4, A/71/90/Add.5, and A/71/90/Add.6), the consolidated list of candidates (documents A/71/437 and A/71/437/Corr.1) and their curricula vitae (documents A/71/83 and A/71/83/Add.1).

The General Assembly will reconvene at 10 a.m. Friday, 4 November, to take up the report of the Human Rights Council.

Voting Results for International Law Commission

African States (8 seats)

 

Number of ballot papers:

193

Number of invalid ballots:

0

Number of valid ballots:

193

Abstentions:

0

 

 

Number of Members present and voting:

193

Required majority:

97

 

 

Number of votes obtained:

 

Laraba, Ahmed (Algeria)

160

Cissé, Yacouba (Côte d’Ivoire)

156

Tladi, Dire D. (South Africa)

153

Peter, Chris Maina (United Republic of Tanzania)

146

Hassouna, Hussein (Egypt)

143

Wako, S. Amos (Kenya)

140

Jalloh, Charles C. (Sierra Leone)

131

Ouazzani Chahdi, Hassan (Morocco)

130

Afande, Koffi Kumelio A. (Togo)

124

Maluwa, Tiyanjana (Malawi)

116

Ugirashebuja, Emmanuel (Rwanda)

76

Having received the required majority, the following members from African States were elected to the Commission:  Ahmed Laraba (Algeria), Tacouba Cissé (Côte d’Ivoire), Dire D. Tladi (South Africa), Chris Maina Peter (United Republic of Tanzania), Hussein A. Hassouna (Egypt), S. Amos Wako (Kenya), Charles C. Jalloh (Sierra Leone), Hassan Ouazzani Chahdi (Morocco).

Asia-Pacific States (7 seats)

 

Number of ballot papers:

193

Number of invalid ballots:

2

Number of valid ballots:

191

Abstentions:

0

 

 

Number of Members present and voting:

191

Required majority:

96

 

 

Number of votes obtained:

 

Rajput Aniruddha (India)

160

Murase, Shinya (Japan)

148

Hmoud, Mahmoud Daifallah (Jordan)

146

Huang, Huikang (China)

146

Park, Ki Gab (Republic of Korea)

136

Al-Marri, Ali bin Fetais (Qatar)

128

Nguyen, Hong Thao (Viet Nam)

120

Momtaz, Djamchid (Iran)

114

Mohamad, Rahmat (Malaysia)

106

Wisnumurti, Nugroho (Indonesia)

102

Having received the required majority, the following members were elected to the Commission:  Ali bin Fetais Al-Marri (Qatar), Mahmoud Daifallah Hmoud (Jordan), Huikang Huang (China), Shinya Murase (Japan), Hong Thao Nguyen (Viet Nam), Ki Gab Park (Republic of Korea), Aniruddha Rajput (India).

Eastern European States (4 seats)

 

Number of ballot papers:

193

Number of invalid ballots:

0

Number of valid ballots:

193

Abstentions:

0

 

 

Number of Members present and voting:

193

Required majority:

97

 

 

Number of votes obtained:

 

Petrič, Ernest (Slovenia)

164

Šturma, Pavel (Czech Republic)

160

Aurescu Bogdan (Romania)

158

Kolodkin, Roman Anatolyevitch (Russian Federation)

Zyberi, Gentian (Albania) 111

149

Having received the required majority, the following from Eastern European States were elected to the Commission:  Bogdan Aurescu (Romania), Roman Anatolyevitch Kolodkin, (Russian Federation), Ernest Petrič (Slovenia), Pavel Sturma (Czech Republic).

Latin American States (7 seats)

 

Number of ballot papers:

193

Number of invalid ballots:

3

Number of valid ballots:

190

Abstentions:

0

 

 

Number of Members present and voting:

190

Required majority:

96

 

 

Number of votes obtained:

 

Valencia-Ospina, Eduardo (Colombia)

148

Grossman Guiloff, Claudio (Chile)

146

Argüello Gómez, Carlos (Nicaragua)

142

Gómez-Robledo, Juan Manuel (Mexico)

140

Saboia, Gilberto Vergne (Brazil)

139

Ruda Santolaria, Juan José (Peru)

131

Vázquez-Bermúdez, Marcelo (Ecuador)

125

Kohen, Marcelo Gustavo (Argentina)

106

Ventura Robles, Manuel (Costa Rica)

105

Collot, Gélin Imanès (Haiti)

98

Having received the required majority, the following were elected from Latin American and Caribbean States:  Carlos Argüello Gómez (Nicaragua), Juan Manuel Gómez-Robledo (Mexico), Claudio Grossman Guiloff (Chile), Juan José Ruda Santolaria, (Peru), Gilberto Vergne Saboia (Brazil), Eduardo Valencia-Ospina (Colombia), Marcelo Vázquez-Bermúdez (Ecuador).

Western European and Other States (8 seats)

 

Number of ballot papers:

193

Number of invalid ballots:

0

Number of valid ballots:

193

Abstentions:

0

 

 

Number of Members present and voting:

193

Required majority:

97

 

 

Number of votes obtained:

 

Lehto, Marja (Finland)

175

Nolte, George (Germany)

167

Galvão Teles, Patrícia (Portugal)

151

Reinisch, August (Austria)

145

Murphy, Sean David (United States)

144

Oral, Nilüfer (Turkey)

144

Escobar Hernández, Concepción (Spain)

141

Wood, Michael (United Kingdom)

141

Brown, Chester (Australia)

136

Forteau, Mathias (France)

134

Having received the required majority, the following from Western European and Other States were elected to the Commission:  Concepción Escobar Hernández (Spain), Patrícia Galvão Teles (Portugal), Marja Lehto (Finland), Sean David Murphy (United States), Georg Nolte (Germany), Nilüfer Oral (Turkey), August Reinisch (Austria), Michael Wood (United Kingdom).

For information media. Not an official record.