Security Council Guinea-Bissau Sanctions Committee Adds Six Individuals to Its Travel Ban List

20 July 2012
SC/10721

Security Council Guinea-Bissau Sanctions Committee Adds Six Individuals to Its Travel Ban List

20 July 2012
Security Council
SC/10721
Department of Public Information • News and Media Division • New York

Security Council Guinea-Bissau Sanctions Committee Adds

 

Six Individuals to Its Travel Ban List

 

On 18 July 2012, the Security Council Committee established pursuant to resolution 2048 (2012) concerning Guinea-Bissau approved the additional designation of the six individuals specified below to be subject to the measures (travel ban) imposed by paragraph 4 of resolution 2048 (2012).

1.    Captain (Navy) Sanha CLUSSÉ

Nationality: Guinea-Bissau

Date of Birth: 28 September 1965

Parentage: Clusse Mutcha and Dalu Imbungue

Official function: Acting Navy Chief of Staff

Passport: SA 0000515

Date of issue: 08.12.2003

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 29.08.2013

Designation/Justification: Member of the "Military Command" which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. Very close to António Injai. Sanha Clussé integrated the “Military Command” delegation that met with ECOWAS in Abidjan on 26 April 2012.

2.    Colonel Cranha DANFA

Nationality: Guinea-Bissau

Date of Birth: 05.03.1957

Official function: Head of Operations of the Armed Forces Joint Staff

Passport: AAIN29392

Date of issue: 29.09.2011

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 29.09.2016

Designation/Justification: Member of the "Military Command" which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. Close Advisor to Armed Forces Chief of Staff António Injai.

3.    Major Idrissa DJALÓ

Nationality: Guinea-Bissau

Date of birth: 06 January 1962

Official function: Protocol Advisor to the Armed Forces Chief of Staff

Designation/Justification: Point of Contact for the "Military Command" which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012 and one of its most active members. He was one of the first officers to publicly assume his affiliation to the “Military Command”, having signed one of its first communiqués (nº5, dated 13 April 2012). Major Djaló also belongs to the Military Intelligence.

4.    Lieutenant-colonel Tchipa NA BIDON

Nationality: Guinea-Bissau

Date of Birth: 28 May 1954

Parentage: “Nabidom”

Official function: Head of Intelligence

Passport: Diplomatic Passport DA0001564

Date of issue: 30.11.2005

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 15.05.2011

Designation/Justification: Member of the "Military Command" which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012.

5.    Lieutenant-colonel Tcham NA MAN (a.k.a. Namam)

Nationality: Guinea-Bissau

Date of Birth: 27 February 1953

Parentage: Biute Naman and Ndjade Na Noa

Official function: Head of the Armed Forces Military Hospital

Passport: SA0002264

Date of issue: 24.07.2006

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 23.07.2009

Designation/Justification: Member of the "Military Command" which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. Also a member of the Military High Command (highest hierarchy of the Bissau-Guinean Armed Forces)

6.    Lieutenant-colonel Júlio NHATE

Nationality: Guinea-Bissau

Date of Birth: 28 September 1965

Official function: Commander of the Paratroops Regiment

Designation/Justification: Member of the "Military Command" which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. A loyal ally of António Injai, Lt.Col. Júlio Nhate has the material responsibility for the 12 April 2012 coup, having conducted the military operation.

Accordingly, the names of the above individuals have been added to the Committee’s consolidated travel ban list, which is available on the Committee’s website at the following URL:  http://www.un.org/sc/committees/2048/pdf/2048_travel_ban_list.pdf.

* *** *

For information media • not an official record
For information media. Not an official record.