General Assembly Fills Vacancies on International Law Commission, Committee for Programme and Coordination

17 November 2011
GA/11175

General Assembly Fills Vacancies on International Law Commission, Committee for Programme and Coordination

17 November 2011
General Assembly
GA/11175
Department of Public Information • News and Media Division • New York

Sixty-sixth General Assembly

Plenary

59thMeeting (AM)

General Assembly Fills Vacancies on International Law Commission,

 

Committee for Programme and Coordination

 

The General Assembly met today to fill vacancies on administrative and legal bodies of the United Nations, including by voting to elect members of the International Law Commission.

Voting by way of secret ballot, the Assembly elected a total of 34 members of the International Law Commission — a body devoted to the promotion of the development and codification of international law — to serve five‑year terms of office beginning on1 January 2012.  They constituted nine nationals from African States; eight from Asian States; three from Eastern European States; six from Latin American and Caribbean States; and eight nationals from Western European or Other States.

From African States, it elected Mohammed Bello Adoke (Nigeria), Pedro Comissário Afonso (Mozambique), Abdelrazeg el‑Murtadi Suleiman Gouider (Libya), Hussein Hassouna (Egypt), Maurice Kamto (Cameroon), Ahmed Laraba (Algeria), Chris Peter (United Republic of Tanzania), Dire Tladi (South Africa) and Amos Wako (Kenya).

From Asian States, it elected Ali Mohsen Fetais al‑Marri (Qatar), Mahmoud Hmoud (Jordan), Huang Huikang (China), Kriangsak Kittichaisaree (Thailand), Shinya Murase (Japan), Ki Gab Park (Republic of Korea), Narinder Singh (India) and Nugroho Wisnumurti (Indonesia).

From Eastern European States, it elected Kirill Gevorgian (Russian Federation), Ernest Petrič (Slovenia) and Pavel Šturma (Czech Republic).

From Latin American and Caribbean States, it elected:  Enrique Candioti (Argentina), Juan Manuel Gómez‑Robledo (Mexico), Gilberto Vergne Saboia (Brazil), Eduardo Valencia‑Ospina (Colombia), Stephen Vasciannie (Jamaica) and Bernd H. Niehaus (Costa Rica).

From Western European or Other States, it elected Lucius Caflisch (Switzerland), Concepción Escobar Hernández (Spain), Mathias Forteau (France), Marie Jacobsson (Sweden), Donald McRae (Canada), Sean Murphy (United States), Georg Nolte (Germany) and Michael Wood (United Kingdom).

Based on recent nominations made by the Economic and Social Council, the General Assembly also elected, by consensus, 15 members of the Committee for Programme and Coordination.  They would serve three‑year terms beginning 1 January 2012.

Those seats were distributed as follows:  four seats for African States (Cameroon, Guinea, Guinea‑Bissau and Zimbabwe); three seats for Asia‑Pacific States (Iran, Malaysia, Pakistan); three seats for Eastern European States (Belarus, Bulgaria and Republic of Moldova); four seats for Latin American and Caribbean States (Argentina, Brazil, Cuba and Uruguay); and one seat for Western Europe and other States (Italy).

The Assembly did not act on to fill one additional seat for the Asia‑Pacific States, and four additional seats for the Western European and Other States, as the Council had postponed the nomination of candidates.

Finally, it elected 27 country members of the Governing Council of the United Nations Environment Programme (UNEP), also by consensus, to serve four‑year terms of office beginning1 January 2012. Those States were the Republic of Congo, Egypt, Liberia, Mauritius, Nigeria, Senegal, Sudan and Togo (African States); Bangladesh, India, Iran, Saudi Arabia and Thailand (Asia‑Pacific States); Albania, Georgia and Poland (Eastern European States); Chile, Colombia, Cuba, Ecuador and Mexico (Latin American and Caribbean States); and Israel, Italy, the Netherlands, Norway, Spain and the United Kingdom (Western European and Other States).

The Assembly did not act on two additional seats on the Governing Council, allocated to the Asia‑Pacific States.  It will hold elections to fill those States upon notification by interested members from that region.

The General Assembly will reconvene at 10 a.m., Friday 18 November to discuss the Secretary‑General’s report on support by the United Nations system of the efforts of Governments to promote and consolidate new or restored democracies.  It is also expected to take up draft resolutions on the United Nations Global Counter‑Terrorism Strategy, and implementation of the resolutions of the United Nations.

Voting Results for International Law Commission

African States (9 seats)

Number of ballot papers:

192

Number of invalid ballots:

1

Number of valid ballots:

191

Abstentions:

0

Number of Members present and voting:

191

Required majority:

96

Number of votes obtained:

Hassouna, Hussein A. (Egypt)

156

Tladi, Dire D. (South Africa)

150

Laraba, Ahmed (Algeria)

144

Kamto, Maurice (Cameroon)

141

Wako, S. Amos (Kenya)

138

Adoke, Mohammed Bello (Nigeria)

135

Peter, Chris M. (United Republic of Tanzania)

124

Comissário Afonso, Pedro (Mozambique)

114

El-Murtadi Suleiman Gouider, Abdelrazeg (Libya)

113

Maluwa, Tiyanjana (Malawi)

108

Fomba, Salifou (Mali)

104

Cissé, Yacouba (Côte d’Ivoire)

103

Tungo, Muaz Ahmed Mohamed (Sudan)

92

Having received the required majority, the following members from African States were elected to the Commission:  Mohammed Bello Adoke (Nigeria), Pedro Comissário Afonso (Mozambique), Abdelrazeg el‑Murtadi Suleiman Gouider (Libya), Hussein Hassouna (Egypt), Maurice Kamto (Cameroon), Ahmed Laraba (Algeria), Chris Peter (United Republic of Tanzania), Dire Tladi (South Africa) and Amos Wako (Kenya).

Asian States (8 seats)

Number of ballot papers:

192

Number of invalid ballots:

1

Number of valid ballots:

191

Abstentions:

1

Number of Members present and voting:

190

Required majority:

96

Number of votes obtained:

Murase, Shinya (Japan)

152

Huang, Huikang (China)

139

Hmoud, Mahmoud D. (Jordan)

136

Park, Ki Gab (Republic of Korea)

135

Singh, Narinder (India)

134

Wisnumurti, Nugroho (Indonesia)

131

Al-Marri, Ali Mohsen Fetais (Qatar)

128

Kittichaisaree, Kriangsak (Thailand)

128

Perera, A. Rohan (Sri Lanka)

117

Noor Farida, Ariffin (Malaysia)

111

Droushiotis, James C. (Cyprus)

102

Daoudi, Riad (Syria)

49

Having received the required majority, the following members were elected to the Commission:  Ali Mohsen Fetais al‑Marri (Qatar), Mahmoud Hmoud (Jordan), Huang Huikang (China), Kriangsak Kittichaisaree (Thailand), Shinya Murase (Japan), Ki Gab Park (Republic of Korea), Narinder Singh (India) and Nugroho Wisnumurti (Indonesia).

Eastern European States (3 seats)

Number of ballot papers:

192

Number of invalid ballots:

0

Number of valid ballots:

192

Abstentions:

1

Number of Members present and voting:

191

Required majority:

96

Number of votes obtained:

Petrič, Ernest (Slovenia)

169

Gevorgian, Kirill (Russian Federation)

147

Šturma, Pavel (Czech Republic)

145

Galicki Zdzislaw W. (Poland)

90

Having received the required majority, the following from Eastern European States were elected to the Commission:  Kirill Gevorgian (Russian Federation), Ernest Petrič (Slovenia) and Pavel Šturma (Czech Republic).

Latin American States (6 seats)

Number of ballot papers:

192

Number of invalid ballots:

1

Number of valid ballots:

191

Abstentions:

1

Number of Members present and voting:

190

Required majority:

96

Number of votes obtained:

Saboia, Gilberto V. (Brazil)

159

Vasciannie, Stephen C. (Jamaica)

126

Gómez-Robledo, Juan Manuel (Mexico)

123

Candioti, Enrique J.A. (Argentina)

108

Valencia-Ospina, Eduardo (Colombia)

102

Ferrero Costa, Eduardo (Peru)

95

Niehaus, Bernd H. (Costa Rica)

95

Arguello Gómez, Carlos (Nicaragua)

90

Limon, Ewald W. (Suriname)

88

Del Luján Flores, María (Uruguay)

73

Oswaldo Salgado Espinoza, Carlos (Ecuador)

57

Having received the required majority, the following were elected from Latin American and Caribbean States:  Enrique Candioti (Argentina), Juan Manuel Gómez-Robledo (Mexico), Gilberto Vergne Saboia (Brazil), Eduardo Valencia‑Ospina (Colombia) and Stephen Vasciannie (Jamaica).  One seat remained to be filled.

Western European and Other States (8 seats)

Number of ballot papers:

192

Number of invalid ballots:

0

Number of valid ballots:

192

Abstentions:

2

Number of Members present and voting:

190

Required majority:

96

Number of votes obtained:

Nolte, Georg (Germany)

175

Jacobsson, Marie G. (Sweden)

166

Escobar Hernández, Concepción (Spain)

163

Forteau, Mathias (France)

161

McRae, Donald M. (Canada)

158

Murphy, Sean D. (United States)

158

Wood, Michael (United Kingdom)

154

Caflisch, Lucius C. (Switzerland)

149

Wouters, Jan M.F. (Belgium)

134

Having received the required majority, the following from Western European and Other States were elected to the Commission:  Lucius Caflisch (Switzerland), Concepción Escobar Hernández (Spain), Mathias Forteau (France), Marie Jacobsson (Sweden), Donald McRae (Canada), Sean Murphy (United States), Georg Nolte (Germany) and Michael Wood (United Kingdom).

Latin American States (1 remaining seat)

Number of ballot papers:

193

Number of invalid ballots:

0

Number of valid ballots:

193

Abstentions:

6

Number of Members present and voting:

187

Required majority:

94

Number of votes obtained:

Niehaus, Bernd T. (Costa Rica)

98

Ferrero Costa, Eduardo (Peru)

89

Having received the required majority, Niehaus, Bernd T. (Costa Rica) was elected from Latin American and Caribbean States.

* *** *

For information media • not an official record
For information media. Not an official record.