Security Council Al-Qaida and Taliban Sanctions Committee Approves Deletion of Five Entries from Consolidated List

26 January 2010
SC/9852

Security Council Al-Qaida and Taliban Sanctions Committee Approves Deletion of Five Entries from Consolidated List

26 January 2010
Security Council
SC/9852
Department of Public Information • News and Media Division • New York

Security Council Al-Qaida and Taliban Sanctions Committee Approves Deletion

of Five Entries from Consolidated List

 

On 25 January 2010, the Security Council Al-Qaida and Taliban Sanctions Committee approved the deletion (de-listing) of the five entries specified below from its Consolidated List.  These de-listings are a result of the review of the Consolidated List called for in paragraph 25 of Security Council resolution 1822 (2008).  The assets freeze, travel ban and arms embargo set out in paragraph 1 of Security Council resolution 1904 (2009) therefore no longer apply to the following five individuals:

Removed from Taliban individuals section A:

TI.F.18.01. Name: 1: FAZL MOHAMMAD 2: FAIZAN 3: QAMARUDDIN 4: naName (original script):فضل محمد فیضان قمر الدين

Title: Maulavi  Designation: Deputy Minister of Commerce of the Taliban regime  DOB: 1969  POB: Khair Kot district, Paktika province, Afghanistan  Good quality a.k.a.: Faiz Mohammad Faizan  Low quality a.k.a.: na  Nationality: Afghan  Passport no.: na  National identification no.: na  Address: Khair Kot district, Paktika province  Listed on: 25 Jan. 2001 (amended on 3 Sep. 2003, 18 Jul. 2007, 21 Sep. 2007)  Other information: Election registration card number is 07503858.

TI.M.41.01. Name: 1: ABDUL HAKIM 2: MONIB 3: MOHAMMAD 4: NAZARName (original script):عبدالحکیم منیب محمد نظر

Title: Maulavi  Designation: Deputy Minister of Frontier Affairs of the Taliban regime  DOB: 1974  POB: Hazarkhel village, Zurmat district, Paktia province, Afghanistan  Good quality a.k.a.: na  Low quality a.k.a.: na  Nationality: Afghan  Passport no.: Afghan passport number D 004548   National identification no.: 22273  Address: a) Hazarkhel village, Zormat district, Paktia province, Afghanistan  b) Uruzgan province  Listed on: 25 Jan. 2001 (amended on 3 Sep. 2003, 31 Jul. 2006, 18 Jul. 2007, 21 Sep. 2007)  Other information: Renounced the Taliban and joined the government representing the Zurmat district in the Loya Jirga. Governor of Uruzgan province, Afghanistan, as of May 2007.

TI.M.32.01. Name: 1: WAKIL 2: AHMAD 3: MUTAWAKIL 4: ABDUL GHAFFARName (original script):وكيل احمد متوكل عبد الغفار

Title: Maulavi  Designation: Minister of Foreign Affairs of the Taliban regime  DOB: 1970  POB: Maiwand district, Kandahar province, Afghanistan  Good quality a.k.a.: Abdul Wakil Mutawakil  Low quality a.k.a.: na  Nationality: Afghan  Passport no.: Afghan passport number OR 35914, issued on 26 Aug. 2005 valid until 27 Mar. 2008  National identification no.: 615565  Address: Spin Kalay intersection, Khan Mina district Ward, Khoshhal, Kabul, Afghanistan  Listed on: 25 Jan. 2001 (amended on 3 Sep. 2003, 18 Jul. 2007, 21 Sep. 2007)  Other information: na

TI.A.37.01. Name: 1: SHAMS-US-SAFA 2: AMINZAI 3: na 4: naName (original script):شمس الصفا امین زی

Title: na Designation: Press-Centre, Ministry of Foreign Affairs of the Taliban regime  DOB: na  POB: na  Good quality a.k.a.: na  Low quality a.k.a.: na  Nationality: Afghan  Passport no.: na  National identification no.: na  Address: na  Listed on: 23 Feb. 2001 (amended on 3 Sep. 2003, 21 Sep. 2007)  Other information: na

TI.H.65.01. Name: 1: MOHAMMAD MUSA 2: HOTTAK 3: ABDUL MEHDI 4: naName (original script):محمد موسی هوتک عبد المهدى

Title: a) Maulavi  b) Haji  Designation: Deputy Minister of Planning of the Taliban regime  DOB: 1954  POB: Jelrez district, Maidan Wardak province, Afghanistan  Good quality a.k.a.: na  Low quality a.k.a.: na  Nationality: Afghan  Passport no.: na  National identification no.: na  Address: Deh Now District Ward, Kabul, Afghanistan  Listed on: 23 Feb. 2001 (amended on 3 Sep. 2003, 18 Jul. 2007, 21 Sep. 2007)  Other information: Member of Parliament elected from Wardak province and Deputy Head of the Internal Security Committee of Afghanistan parliament as of May 2007.

A List of the individuals, groups, undertakings and entities that have been removed from the Consolidated List pursuant to a decision by the Committee is available on the Committee’s website at the following URL:  http://www.un.org/sc/committees/1267/removed.shtml.

The Committee’s List is updated regularly on the basis of relevant information provided by Member States and regional organizations.  This is part of the second update of the List in 2010.  An updated List is accessible on the Committee’s website at the following URL:  http://www.un.org/sc/committees/1267/consolist.shtml.

* *** *

For information media • not an official record
For information media. Not an official record.