Elections & Appointments - 60th session of the United Nations General Assembly
UN HomeGeneral Assembly HomePresidentJournalWebcast


ELECTIONS & APPOINTMENTS
Subsidiary Organs & other elections

ELECTIONS

Committee for Programme and Coordination
3 November 2005
The General Assembly elected the following 18 States for a three-year term of office, beginning on 1 January 2006: Argentina, Armenia, Belarus, Benin, Brazil, Bulgaria, the Central African Republic, Cuba, India, Indonesia, the Islamic Republic of Iran, Italy, Pakistan, Portugal, Senegal, South Africa, Switzerland and Uruguay.

Governing Council of the United Nations Environment Programme
3 November 2005
The General Assembly elected the following 29 States for a four-year term of office, beginning on 1 January 2006:
Algeria, Angola, Antigua and Barbuda, Argentina, Australia, Austria, Belgium, Botswana, Burundi, Canada, Chile, China, the Czech Republic, the Democratic Republic of the Congo, France, Germany, Haiti, Indonesia, Japan, Kenya, Pakistan, the Republic of Korea, Romania, the Russian Federation, South Africa, Thailand, Uganda, the United States of America and Uruguay.

United Nations Environment Programme
16 March 2006
The General Assembly elected Mr. Achim Steiner (Germany) as Executive Director of the United Nations Environment Programme for a four-year term, effective 15 June 2006.

United Nations Human Settlements Programme
28 June 2006
The General Assembly elected Ms. Anna Kajumulo Tibaijuka (United Republic of Tanzania) as Executive Director of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) for another term of four years, beginning on 1 September 2006 and ending on 31 August 2010.

APPOINTMENTS

Advisory Committee on Administrative and Budgetary Questions
23 November 2005
The General Assembly appointed the following members for a three-year term of office, beginning on 1 January 2006: Guillermo Kendall (Argentina), Igor Khalevinski (Russian Federation), Susan
McLurg (USA), Tommo Monthe (Cameroon) and Christina Vasak (France).

Board of Auditors
23 November 2005
The General Assembly appointed the Auditor-General of the Republic of South Africa as a member of the Board for a six-year term of office, beginning on 1 July 2006.

Committee on Conferences
3 November 2005
The General Assembly appointed the following seven States for a three-year term of office, beginning on 1 January 2006: Burundi, El Salvador, France, Lesotho, Malaysia, the Philippines and the Russian Federation.

Committee on Contributions
23 November 2005
The General Assembly appointed the following members for a three-year term of office, beginning on 1 January 2006: Sujata Ghorai (Germany), Vyacheslav Anatolievich Logutov (Russian Federation), Richard Moon (UK), Hae-yun Park (Rep. of Korea), Henrique da Silveira Sardinha
Pinto (Brazil) and Wu Gang (China).

Investments Committee
23 November 2005
The General Assembly confirmed the appointment of the following members for a three-year term of office, beginning on 1 January 2006: Madhav Dhar (India), Nemir A. Kirdar (Iraq) and Masakazu Arikawa (Japan).

International Civil Service Commission
23 November 2005
The General Assembly appointed the following members for a four-year term of office, beginning on 1 January 2006: Minoru Endo (Japan), Gilberto Paranhos Velloso (Brazil), Lucretia Myers (USA), Wolfgang Stockl (Germany) and Gian Luigi Valenza (Italy).