ELECTIONS & APPOINTMENTS
Subsidiary Organs & other elections

List of Subsidiary Organs

ELECTIONS

Election of 14 judges of the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia (ICTY)
19 November 2004
The General Assembly elected the following 14 judges for four-year terms beginning on 17 November 2005: Carmel A. Agius (Malta); Jean-Claude Antonetti (France); Iain Bonomy (United Kingdom); O-gon Kwon (Republic of Korea); Liu Daqun (China); Theodor Meron (United States); Bakone Melema Moloto (South Africa); Alphonsus Martinus Maria Orie (Netherlands); Kevin Horace Parker (Australia); Fausto Pocar (Italy); Patrick Lipton Robinson (Jamaica); Wolfgang Schomburg (Germany); Mohamed Shahabuddeen (Guyana); and Christine Van den Wyngaert (Belgium).

Election of members of the Committee for Programme and Coordination
8 November 2004
The General Assembly elected the following seven States for a three-year term of office, beginning on 1 January 2005: Algeria, China, Ghana, Jamaica, Japan, Kenya and the Republic of Korea.

APPOINTMENTS

Appointment of members of the Committee on Contributions
8 December 2004
The General Assembly appointed the following persons as members of the Committee on Contributions for a three-year term of office beginning on 1 January 2005: Mr. David Dutton (Australia), Mr. Paul Ekorong a Dong (Cameroon), Mr. Bernardo Greiver del Hoyo (Uruguay), Mr. Hassan Mohammed Hassan (Nigeria), Mr. Eduardo Héctor Iglesias (Argentina) and Mr. Eduardo Manuel da Fonseca Fernandes Ramos (Portugal).

The General Assembly appointed Mr. Vyacheslav Anatolievich Logutov (Russian Federation) as a member of the Committee on Contributions for a term of office beginning on 1 January 2005 and ending on 31 December 2005.

Confirmation of the appointment of members of the Investments Committee
8 December 2004
The General Assembly confirmed the appointment by the Secretary-General of the following persons as members of the Investments Committee for a three-year term of office beginning on 1 January 2005: Mr. William McDonough (United States of America), Ms. Hélène Ploix (France) and Mr. Jürgen Reimnitz (Germany).

The General Assembly confirmed the appointment by the Secretary-General of Mr. Khaya Ngqula (South Africa) as a member of the Investments Committee for a term of office beginning in December 2004 and expiring on 31 December 2006.

Appointment of members of the United Nations Administrative Tribunal
8 December 2004
The General Assembly appointed the following persons as members of the the United Nations Administrative Tribunal for a four-year term of office beginning on 1 January 2005: Mr. Goh Joon Seng (Singapore), Mr. Spyridon Flogaitis (Greece) and Ms. Brigitte Stern (France).

Appointment of members of the Advisory Committee on Administrative and Budgetary questions
8 December 2004
The General Assembly appointed the following persons as members of the Advisory Committee on Administrative and Budgetary questions for a three-year term of office beginning on 1 January 2005: Mr. Ronald Elkhuizen (Netherlands), Mr. Jorge Flores Callejas (Honduras), Mr. Jerry Kramer (Canada), Ms. Sun Minqin (China), Mr. Rajat Saha (India) and Mr. Jun Yamazaki (Japan).

Appointments of one Member of the Joint Inspection Unit (JIU)
8 November 2004
The Assembly proposed four countries as candidates to fill four vacancies, arising on 31 December 2005. The selected States, France, Hungary, Senegal and Turkey, are requested to propose a candidate for appointment to the JIU. MORE>>