Skip navigation links Sitemap | About us | FAQs

UN Programme on Disability   Working for full participation and equality

Back to: Second Session of the Ad Hoc Committee
Documents of the Second Session

 

A/AC.265/2003/INF/1

Ad Hoc Committee on a Comprehensive and Integral International Convention on Protection and Promotion of the Rights and Dignity of Persons with Disabilities
New York, 16-27 June 2003

Comprehensive and Integral International Convention on Protection and Promotion of the Rights and Dignity of Persons with Disabilities

 

List of Participants *

 

Algeria S.E. M. Abdallah Baali
Ambassadeur extraordinaire et plénipotentiaire
Représentant permanent auprès de l'Organisation
des Nations Unies
Chef de la délégation

Mme Farida Bakalem
Ministre Conseiller
Mission permanente
Argentina S.E. Sr. Arnoldo M. Listre
Embajador Extraordinario y Plenipotenciario
Representante Permanente ante las Naciones Unidas
Jefe de la delegación

Sr. Alberto D'Alotto
Ministro Plenipotenciario
Misión Permanente

Sra. María Fabiana Loguzzo
Primera Secretaria
Misión Permanente

Sra. Alejandra Ayuso
Primera Secretaria
Misión Permanente
Austria Ms. Susanne Keppler-Schlesinger
Counsellor
Permanent Mission
Chairman of delegation

Alternate representative:
Ms. Silvia Moor
Federal Ministry for Social Security and Generations

Advisers:
Mr. Anthony Williams
NGO with the Austrian Working Group for Rehabilitation
Vienna

Mrs. Ruth Williams
Escort for Mr. Williams
Azerbaijan H.E. Mr. Yashar Aliyev
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Ms. Lala Ibrahimova
First Secretary
Permanent Mission
Bahamas H.E. Ms. Paulette A. Bethel
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Ms. Nicole L. Archer
Second Secretary
Permanent Mission
Bahrain H.E. Mr. Tawfeeq Ahmed Almansoor
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Mohammed Saleh
Second Secretary
Permanent Mission

Mr. Abdul Rahman Hashem
Third Secretary
Permanent Mission

Mr. Salah Al-Malki
Third Secretary
Permanent Mission
Bangladesh H.E. Mr. Iftekhar Ahmed Chowdhury
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Ms. Samina Naz
First Secretary
Permanent Mission
Belarus Mr. Aleg N. Ivanou
Chargé d'affaires a.i.
Deputy Pemanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Andrei A. Taranda
Second Secretary
Permanent Mission
Belgium S.E. M. Jean de Ruyt
Ambassadeur extraordinaire et plénipotentiaire
Représentant permanent auprès de l'Organisation
des Nations Unies
Chef de la délégation

M. Sigurd Schelstraete
Premier secrétaire
Direction des droits de l'homme
Service public fédéral des affaires étrangères
Mission permanente

Mme Birgit Stevens
Premier secrétaire
Mission permanente

M. Michiel Maertens
Premier secrétaire
Mission permanente
Bolivia S.E. Sr. Erwin Ortiz Gandarillas
Embajador
Representante Permanente Adjunto
ante las Naciones Unidas
Encargado de Negocios a.i.

Sra. Martha Beatriz López de Mitre
Ministra Consejera
Misión Permanente
Brazil H.E. Mr. Luis Tupy Caldas de Moura
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Deputy Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Ms. Maria Luiza Ribeiro Viotti
Minister Plenipotentiary
Permanent Mission

Mr. Fernando E.L. de Salvo Coimbra
First Secretary
Permanent Mission
Brunei Darussalam H.E. Mr. Shofry Abdul Ghafor
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Shalrul Umar
Second Secretary
Permanent Mission
Burundi M. Léonidas Nkingiye
Premier Conseiller
Mission permanente
Chile H.E. Sr. Heraldo Muñoz
Embajador Extraordinario y Plenipotenciario
Representante Permanente ante las Naciones Unidas
Jefe de la delegación

Sr. Cristián Maquiera
Embajador
Representante Permanente Adjunto
ante las Naciones Unidas

Srta. Loreto Leyton
Primera Secretaria
Misión Permanente

Sra. Leonor Cifuentes
Jefa, Departamento Jurídico
Fondo Nacional de la Discapacidad
China Mr. Xie Bohua
Counsellor
Permanent Mission
Chairman of delegation

Advisers:
Mr. Shen Zhifei
Director-General
Department of International Affairs
China Disabled Persons' Federation

Ms. Chen Peijie
First Secretary
Department of Treaty and Law
Ministry of Foreign Affairs

Mr. Zhang Meifang
First Secretary
Permanent Mission

Mr. Zhang Lei
Third Secretary
Permanent Mission
Colombia S.E. Sr. Luis Guillermo Giraldo
Embajador Extraordinario y Plenipotenciario
Representante Permanente ante las Naciones Unidas
Jefe de la delegación

Sra. María Victoria García de Santos
Vicepresidencia de la República
Jefe Alterna de la delegación

S.E. Sr. José Nicolás Rivas
Embajador
Representante Permanente Adjunto
ante las Naciones Unidas
Sra. Beatriz Patti Londoño
Ministra Plenipotenciaria
Misión Permanente

Srta. Elis Vargas
Segunda Secretaria
Misión Permanente

Sr. Juan Manuel Uribe
Asesor de la Vicepresidencia de la República

Sr. Rafael Stand Niño
Presidente, Fundación Teletón

Sra. Diana Gutiérrez de Piñeres
Directora Ejecutiva, Fundación Teletón

Sr. Carlos Parra Dussan
Profesor de la Universidad del Rosario
Costa Rica S.E. Sr. Bruno Stagno Ugarte
Embajador Extraordinario y Plenipotenciario
Representante Permanente ante las Naciones Unidas
Jefe de la delegación

Sra. Deyanira Ramírez
Ministra Consejera
Misión Permanente
Cyprus Ms. Penelope Erotokritou
Second Secretary
Permanent Mission

Mr. Yiorgos Christofides
Second Secretary
Permanent Mission
Czech Republic Mr. Pavel Ptácník
Delegate

Ms. Stanislava Makovcová
Delegate
Denmark Ms. Marianne Hoffmann
Minister Counsellor
Ministry of Foreign Affairs, Copenhagen
Chairman of delegation

Representative:
Ms. Trine Rask Thygesen
First Secretary
Permanent Mission

Alternate Representative:
Mr. Frode Svendsen
Head of Section
Ministry of Social Affairs, Copenhagen

Advisers:
Mr. Stig Langvad
The Danish National Council of Organisations
of Disabled People

Ms. Tina Alice Hansen
Assistant Attache
Permanent Mission
Dominican Republic S.E. Sr. Manuel E. Félix
Embajador
Representante Permanente Suplenteante las Naciones Unidas
Jefe de la delegación

Sra. Dolores Bermúdez Holbrook
Consejera
Misión Permanente

Sra. Alexandra Arias-Youhana
Primera Secretaria
Misión Permanente
Ecuador S.E. Sr. Fabián Valdivieso Eguiguren
Embajador
Director General de Derechos Humanos, Asuntos Sociales y
Ambientales, Ministerio de Relaciones Exteriores
Jefe de la delegación

S.E. Sr. Luis Gallegos Chiriboga
Embajador Extraordinario y Plenipotenciario
Representante Permanente ante las Naciones Unidas

Sr. Eduardo Calderón
Ministro
Misión Permanente

Srta. Silvia Espindola
Segunda Secretaria
Misión Permanente

Srta. Marisol Nieto
Segunda Secretaria
Misión Permanente
Egypt Mr. Mahmoud Samy Counsellor
Permanent Mission
El Salvador S.E. Sr. Víctor Manuel Lagos Pizzati
Embajador Extraordinario y Plenipotenciario
Representante Permanente ante las Naciones Unidas
Jefe de la delegación

Sra. Lourdes Bernardina Barrera de Morales
Secretaria Ejecutiva
Consejo Nacional de Atención Integral a las Personas
con Discapacidad (CONAIPD)

Sr. Carlos Enrique García González
Ministro Consejero
Misión Permanente

Sra. Luz Marlene Aguilar Martínez
Representante de Grupos de Personas con Discapacidad
Ethiopia H.E. Mr. Teruneh Zenna
Ambassador
Deputy Permanent Representative to the United Nations

Mrs. Lulit Zewdie G/Mariam
Second Secretary
Permanent Mission
Finland H.E. Ms. Marjatta Rasi
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Ms. Liisa Valjento
Counsellor
Ministry for Foreign Affairs, Helsinki

Ms. Krista Oinonen
Legislative Secretary
Ministry for Foreign Affairs, Helsinki

Ms. Leena Pylvänäinen
First Secretary
Permanent Mission

Ms. Ritva Vuorento
Senior Officer
Ministry of Social Affairs and Health, Helsinki

Ms. Pirkko Mahlamäki
Adviser
Disability Forum, Helsinki

Mr. Jukka Kumpuvuori
Adviser
` Institute of Human Rights
Åbo Academi University, Finland
Georgia Mr. Gocha Lordkipanidze
Senior Counsellor
Permanent Mission
Germany H.E. Mr. Gunter Pleuger
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Karl Hermann Haack
Federal Government, Commissioner for the
Interests of the Disabled
Alternate Head of delegation

Mr. Christian Berringer
Head of Division

Ms. Eva Ullrich
Desk Officer

Ms. Annette Priess
First Secretary
Permanent Mission

Ms. Antje Welke
Assistant Attaché

Ms. Theresa Degener
Expert

Ms. Lisa Briede
Assistant to Ms. Degener
Greece H.E. Mr. Adamantios Th. Vassilakis
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Ms. Calliope Penny Douti
First Counsellor
Permanent Mission

Ms. Ionna Maganara
Minister Counsellor
Ministry of Foreign Affairs
Grenada H.E. Mr. Lamuel A. Stanislaus
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Ms. Cheryl J. Augustine
First Secretary
Permanent Mission
Hungary Mr. Gyula Misi
Counsellor
Permanent Mission

Ms. Orsolya Szenthe
Second Secretary
Permanent Mission
India H.E. Mr. Vijay K. Nambiar
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mrs. Aloka Guha
Chairperson
National Trust for Welfare of Persons with
Autism, Cerebral Palsy, Mental Retardation and
Multiple Disabilities

Mr. R. Radhakrishnan
Deputy Secretary
Ministry of Social and Justice Empowerment

Mr. A. Gopinathan
Minister
Deputy Permanent Representative to the United Nations

Mrs. Mukta D. Tomar
Counsellor
Permanent Mission
Indonesia H.E. Mr. Mochamad S. Hidayat
Chargé d'affaires a.i.
Permanent Mission
Chairman of delegation

Representative:
Mr. Sigit Wardono
Counsellor
Permanent Mission

Alternate Representative:
Mr. Salman Al Farisi
Counsellor
Permanent Mission

Advisers:
Ms. Dewi S. Wahab
First Secretary
Pemanent Mission

Mr. Singgih Yuwono
Second Secretary
Permanent Mission

Mr. Yayan G. H. Mulyana
Second Secretary
Permanent Mission
Iran (Islamic Republic of) Mr. Mostaf Alaei
Counsellor
Permanent Mission
Ireland H.E. Mr. Richard Ryan
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Representative:
Mr. Alan Gibbons
First Secretary
Permanent Mission

Advisers:
Mr. James McCaffrey
Department of Justice, Equality and Law Reform
Dublin

Mr. John Biggar
Department of Foreign Affairs
Dublin

Ms. Anne Doyle
Department of Justice, Equality and Law Reform
Dublin

Ms. Sandra Smith
Department of Justice, Equality and Law Reform
Dublin
Jamaica Senator Floyd Morris
Minister of State
Ministry of Labour and Social Security

Mrs. Faith Innerarity
Director, Social Security
Ministry of Labour and Social Security

Mr. O'Neill Francis
Counsellor
Permanent Mission
Japan Representative:
H.E. Ms. Fumiko Saiga
Ambassador
Permanent Mission

Alternates:
Mr. Eiji Yamamoto
Minister
Permanent Mission

Mr. Kazuhiro Kuno
Deputy Director
Human Rights and Humanitarian Affairs Division
Multilateral Cooperation Department
Ministry of Foreign Affairs

Mr. Yuji Otake
Chief, Section for Employment Promotion, Disabled
Workers' Affairs Division
Employment Measures for the Elderly and Persons
with Disabilities Department
Ministry of Health, Labour and Welfare

Advisers:
Mr. Toshihiro Higashi
Advisor (Board member of Japan National Assembly
of Disabled Peoples' International)

Mr. Taisuke Miyamoto
Support Staff (attendant to Mr. Higashi)

Ms. Akiko Tejima
Second Secretary
Permanent Mission
Jordan H.R.H. Prince Zeid Ra'ad Zeid Al-Hussein
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Mu'taz Hyassat
Third Secretary
Permanent Mission

Mr. Basel Hourani
Director of the Office of the Lord of Chamberlain
to His Majesty the King on Persons with

Disabilities Affairs
Kuwait Mr. Nawaf Al-Enezi
Third Secretary
Permanent Mission

Mr. Essa A. M. A. Al Saadi
Assistant Under Secretary
Ministry of Social Affairs

Mrs. Sameirah J. Ch. H. Al Haidari
Senior Translator
Ministry of Social Affairs
Lebanon Mr. Houssam Diab
Deputy Permanent Representative
Chargé d'affaires a.i.
Permanent Mission
Chairman of delegation

Mr. Khaled Al-Muhtar
Director General of the National Rehabilitation
and Development Center

Mr. Sami Zeidan
First Secretary
Permanent Mission

Ms. Hiam Sakr
Ministry of Social Affairs

Ms. Hiam Fakhoury
Ministry of Social Affairs
Libyan Arab Jamahiriya Mr. Ahmed Y. Y. Gzllal
Counsellor
Permanent Mission
Lithuania H.E. Mr. Gediminas Šerkšnys
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Ms. Birute Abraitiene
Counsellor
Permanent Mission

Ms. Alina Budrauskaite
Third Secretary
Permanent Mission
Malaysia H.E. Mr. Rastam Mohd. Isa
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Md. Rashid Ismail
Director of Rehabilitation
Department of Social Welfare
Ministry of National Unity and Social Development
Malaysia

Ms. Maizura Mohamed Tajuddin
Legal Counsel
Attorney-General's Chambers
Malaysia

Ms. Astanah Abdul Aziz
Second Secretary
Permanent Mission
Malta H.E. Mr. Victor Camilleri
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Hector Bonavia
Counsellor
Deputy Permanent Representative to the United Nations

Mr. Jesmond Schembri
Counsellor
Permanent Mission

Mr. Julian Vassallo
First Secretary
Permanent Mission
Mr. George Cuschieri
First Secretary
Permanent Mission
Mexico Representantes:
S.E. Sra. Patricia Olamendi Torres
Subsecretaria para Temas Globales
Secretaría de Relaciones Exteriores

S.E. Sr. Adolfo Aguilar Zinser
Embajador Extraordinario y Plenipotenciario
Representante Permanente ante las Naciones Unidas

S.E. Sr. Luis Alfonso De Alba
Embajador
Representante Permanente Adjuntoante las Naciones Unidas

Sr. Víctor Hugo Flores
Titular de la Oficina de Representación para la
Promoción e Integración Social para las Personas
con Discapacidad
Presidencia de la República

Sr. Gilberto Rincón Gallardo
Presidente de la Asociación contra la Discriminación, A.C.

Representantes Alternos:
Sra. Berenice Díaz Ceballos
Directora General Ajunta para Temas Globales
Secretaría de Relaciones Exteriores

Sra. Mari Carmen Escandón Minutti
Coordinadora del Programa Nacional de Fortalecimiento
de la Educación Especial y de la Integración
Secretaría de Educación Pública

Sra. María O. Reyes
Licenciada
Directora General de Equidad y Género
Secretaría del Trabajo y Previsión Social

Sr. Oscar Vinicio Peña
Director General Adjunto del Área Jurídica
Secretaría de Desarrollo

Sr. Francisco Cisneros Rivero
Director de Programas Institucionales
Oficina de Representación para Promoción e Integración
Social para las Personas con Discapacidad
Presidencia de la República

Sr. Ernesto Rosas Barrientos
Director de Asuntos Jurídicos
Oficina de Representación para la Promoción
e Integración Social para las Personas con Discapacidad
Presidencia de la República

Sr. Luis Rosales Pérez
Subdirector de Rehabilitación
Sistema Nacional para la Integración de la Familia

Sra. Claudia Velasco
Segunda Secretaria
Misión Permanente

Sr. Diego Simancas
Tercer Secretario
Misión Permanente

Sra. Mariana Olivera
Tercera Secretaria
Misión Permanente

Asesores:
Sra. María Guadalupe Morales de Martínez
Presidenta del DIF Estatal de Coahuila

Sra. Guadalupe Saucedo Solís
Directora de Educación Especial del Estado de Coahuila

Sra. Margarita Martínez Fernández
Directora Académica del Centro de Investigación Educativa
del Estado de Nuevo León

Sra. Claudia Martínez Valero
Secretaria Particular de la Presidenta del DIF
Estatal de Coahuila
Monaco Mlle Clotilde Ferry
Attaché
Mission permanente
Myanmar H.E. Mr. Kyaw Tint Swe
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Kyi Tun
Minister Counsellor
Deputy Permanent Representative to the United Nations

Ms. Khin Thandar
First Secretary
Permanent Mission

Mr. Aung Khaing Min
Second Secretary
Permanent Mission
Nepal H.E. Mr. Murari Raj Sharma
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Arjun Bahadur Thapa
Minister Plenipotentiary
Deputy Permanent Representative to the United Nations

Mr. Narayan Dev Pant
Minister Counsellor
Permanent Mission

Mr. Durga Bahadur Subedi
First Secretary
Permanent Mission

Mr. Ram Babu Dhakal
First Secretary
Permanent Mission
Netherlands Mr. Peter Derrek Hof
First Secretary
Permanent Mission

Ms. Inge Vossenaar
Ministry of Health, Welfare and Sport
The Hague, Netherlands

Mr. Hans Perrenet
Ministry of Health, Welfare and Sport
The Hague, Netherlands

Ms. Erlien Wubs
Ministry for Social Affairs and Employment
The Hague, Netherlands

Mr. Wouter den Ouden
Ministry of Health, Welfare and Sport
The Hague, Netherlands

Ms. Paulien de Graaf
National Disability Council of the Netherlands
New Zealand Mr. Tim McIvor
Minister
Deputy Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Representatives:
Mr. Jan Scown
Director, Office for Disability Issues

Ms. Tessa Thompson
Policy Analyst, Office for Disability Issues

Mr. Andrew Begg
Second Secretary
Permanent Mission

Advisers:
Ms. Robyn Hunt
Commissioner, Human Rights Commission

Mr. Gary Williams
Chief Executive, Disabled Persons Assembly

Mr. David Henderson
Member, Honour Council, Rehabilitation International
Acting National Coordinator, "People First"

Mr. Andrew Roche
Ms. Ruth Harrison
Nicaragua S.E. Sr. Eduardo J. Sevilla Somoza
Embajador Extraordinario y Plenipotenciario
Representante Permanente ante las Naciones Unidas
Jefe de la delegación

S.E. Sr. Mario H. Castellón Duarte
Embajador
Representante Permanente Suplente
ante las Naciones Unidas

Sr. Eugenio Cano
Ministro Consejero
Misión Permanente
Oman Mr. Muhktar bin Mohammed Al-Rawahi
President of Board of Director of Omani Association
of Persons with Disabilities
Permanent Mission
Pakistan H.E. Mr. Munir Akram
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Ishtiaq Hussain Andrabi
Counsellor
Permanent Mission
Panama S.E. Sra. Mary Morgan-Moss
Embajadora
Representante Permanente Adjunta
ante las Naciones Unidas
Peru S.E. Sr. Oswaldo de Rivero
Embajador Extraordinario y Plenipotenciario
Representante Permanente ante las Naciones Unidas
Jefe de la delegación

Sr. Marco Balarezo
Ministro
Representante Permanente Adjunto
ante las Naciones Unidas

Srta. Carmen-Rosa Arias
Segunda Secretaria
Philippines H.E. Mr. Lauro L. Baja, Jr.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

H.E. Mr. Enrique A. Manalo
Ambassador
Deputy Permanent Representative to the United Nations

Mr. Mateo A. Lee
Deputy Executive Director
National Council for the Welfare of Disabled Persons

Ms. Teresita Inciong
Director
Bureau of Elementary Education
Department of Education, Culture and Sports

Ms. Nida Natalie P. Garcia
Second Secretary
Permanent Mission

Mr. Patrick A. Chuasoto
Third Secretary
Permanent Mission

Ms. Camille M. Macalintal
Attaché
Permanent Mission

Mr. Bobby T. Billote
Technical and Personal Assistant
National Council for the Welfare of Disabled Persons
Poland H.E. Mr. Janusz Stanczyk
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Marek Madej
Counsellor
Permanent Mission
Portugal Ms. Catarina Carvalho
Adviser
Permanent Mission

Ms. Maria Pilar Mourão Ferreira
Ministry of Social Security and Labor
Lisbon

Ms. Odete Severino
Ministry of Social Security and Labor
Lisbon
Qatar H.E. Mr. Nassir Abdulaziz Al-Nasser
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Abdulla Eid Al-Sulaiti
First Secretary
Permanent Mission

Dr. Abdulaziz Jassim Al-Jufairi
Medical Doctor, State of Qatar

Mr. Jassim Ali Abdulla Al-Obaidi
Second Secretary
Permanent Mission
Republic of Korea Mr. Soon-tae Song
Director-General for Disabled Persons Welfare
Ministry of Health and Welfare

Ms. Kyung-wha Kang
Minister Counsellor
Permanent Mission

Mr. Ki-hwan Kweon
First Secretary
Permanent Mission

Mr. Young-gyeun Kim
Deputy Director
Disabled Persons Policy Division
Ministry of Health and Welfare
Republic of Moldova Mr. Vsevolod Grigore
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Alexandru Cujba
Counsellor
Deputy Permanent Representative to the United Nations
Russian Federation Mr. Andrei V. Belyaev
Head of the Department of Personnel Policy
Ministry of Labour and Social Development

Mr. Valery M. Voyevodin
Deputy Head of the Department of Rehabilitation and Social
Integration of Invalids
Ministry of Labour and Social Development

Ms. Marina O. Korunova
Chief of Branch of the Department on Issues of Russian
Diaspora and Human Rights
Ministry of Foreign Affairs

Mr. Andrei K. Nikiforov
Counsellor
Permanent Mission

Mr. Dmitri V. Knyazhinskiy
Counsellor
Permanent Mission
San Marino H.E. Mr. Gian Nicola Filippi Balestra
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Ms. Gemma Provenzano
Adviser
Permanent Mission
Saudi Arabia H.E. Mr. Fawzi A. Shobokshi
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Abdullatif Sallam
Counsellor
Permanent Mission

Ms. Salma Hamid
Adviser
Permanent Mission
Senegal S.E. M. Papa Louis Fall
Ambassadeur extraordinaire et plénipotentiaire
Représentant permanent auprès de l'Organisation
des Nations Unies
Chef de la délégation

M. Cheikh Niang
Ministre Conseiller
Mission permanente

M. Malick Thierno Sow
Conseiller
Mission permanente

Mme Leysa Faye
Premier secrétaire
Mission permanente
Sierra Leone H.E. Mr. Sylvester E. Rowe
Ambassador
Deputy Permanent Representative for Political Affairs
to the United Nations
Chairman of delegation

Adviser:
Mr. Fode S. Kamara
First Secretary
Permanent Mission
Singapore H.E. Mr. Kishore Mahbubani
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Tan York Chor
Deputy Permanent Representative to the United Nations

Ms. Juniper Lim
Counsellor
Permanent Mission

Ms. Lynette Long
First Secretary
Permanent Mission

Mr. Gerard Ho
First Secretary
Permanent Mission

Ms. Jo-Phie Tang
First Secretary
Permanent Mission

Ms. Sharon Lim
First Secretary
Permanent Mission
Slovakia Mr. Juraj Priputen
Third Secretary
Permanent Mission
South Africa Ms. Sebenzile Matsebula
The Presidency

Ms. Hendrietta Bogopane-Zulu
Member of Parliament

Ms. Jeanette Ndhlovu
Minister
Deputy Permanent Representative to the United Nations

Ms. Nogolide Nojozi
Department of Foreign Affairs

Ms. Charlotte McClain
South African Human Rights Commission

Ms. Ronell Ince
The Presidency
Admnistrative Officer

Mr. Pitso Montwedi
Counsellor
Permanent Mission

Ms. Tilana Grobbelaar
First Secretary
Permanent Mission

Mr. Luvuyo Ndimeni
First Secretary
Permanent Mission
Spain S.E. Sr. Inocencio F. Arias
Embajador Extraordinario y Plenipotenciario
Representante Permanente ante las Naciones Unidas
Jefe de la delegación

Consejeros:
Sr. José Antonio de Ory
Oficina de Derechos Humanos
Ministerio de Asuntos Exteriores

Sra. Paloma Durán
Consejera
Misión Permanente

Sr. Aurelio Fernández
Consejero para Asuntos Internacionales
IMSERSO
Ministerio de Trabajo y Asuntos Sociales

Sra. Rosa Bravo
Técnico del Area Internacional
IMERSO
Ministerio de Trabajo y Asuntos Sociales

Sra. Mónica Delaguardia
Técnico Superior
Gabinete de la Secretaria General de Asuntos Sociales
Ministerio de Trabajo y Asuntos Sociales

Expertos:
Sr. Luis Cayo
Comité Español de Representantes de Minusválidos (CERMI)

Sra. Pilar Villariño
Comité Español de Representantes de Minusválidos (CERMI)
Sri Lanka H.E. Mr. Rubert Jayasinghe
Ambassador
Deputy Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Piyaratne de Silva
First Secretary
Permanent Mission

Mrs. Lanka Varuni Hewavitharana
Second Secretary
Permanent Mission
Sudan H.E. Mr. Omer Bashir Mohamed Manis
Ambassador
Deputy Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Hassan Hamid Hassan
Second Secretary
Permanent Mission
Sweden Ms. Carina Mårtensson
Deputy Director
Ministry of Foreign Affairs
Chairman of delegation

Ms. Kerstin Jansson
Desk Officer
Ministry of Health and Social Affairs
Alternate Head of delegation

` Alternate representatives:
Mr. Niclas Jacobson
Desk Officer
Ministry of Health and Social Affairs

Ms. Ingmarie Holmegard
Communications Officer
Ministry of Health and Social Affairs

Ms. Anna Boda
Desk Officer
Ministry of Health and Social Affairs

Ms. Katarina Fried
Second Secretary
Permanent Mission

Special Adviser:
Mr. Bengt Lindqvist
Special Adviser
Ministry of Health and Social Affairs
Syrian Arab Republic H.E. Mr. Mikhail Wehbe
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Ms. Rania Al Haj Ali
Third Secretary
Permanent Mission
Thailand Mr. Pravit Chaimongkol
Minister
Deputy Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Mr. Ittiporn Boonpracong
Minister Counsellor
Permanent Mission

Ms. Sunee Saisupatpon
Social Development Officer
Office of Welfare Promotion, Protection and Empowerment
of Vulnerable Groups
Ministry of Social Development and Human Security

Ms. Saranpat Anumatrajkit
Social Development Officer
Office of Welfare Promotion, Protection and Empowerment
of Vulnerable Groups
Ministry of Social Development and Human Security

Mr. Monthian Buntan
First Vice President of Thailand Association of the Blind
Member of the Advisory Committee on Disability to
the Prime Minister

Ms. Arjaree Sriratanaban
First Secretary
Permanent Mission
Tunisia M. Mohamed Ben Ghriba
Directeur general de la Promotion Sociale

M. Imed-Eddine Chaker
Président, l'Union Nationale des Non-Voyants

M. Ali Cherif
Conseiller
Mission permanente
Turkey Mr. Hakan Tekin
First Secretary
Permanent Mission

Mr. Yavuz Çubukçu
First Secretary
Permanent Mission
Uganda H.E. Ms. Florence Sekabira Nayiga
Minister of State for Elderly and Disability Affairs

Mr. Herbert Baryayebwa
Commissioner, Disability and Elderly Affairs
Ukraine Mr. Markiyan Kulyk
Counsellor
Deputy Permanent Representative to the United Nations

Ms. Oksana Boiko
Counsellor
Permanent Mission

Mr. Oleksiy Ilnytsyi
Third Secretary
Permanent Mission
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Ms. Elizabeth Tillett
Disability Unit
Department for Work and Pensions, London

Advisers:
Mr. Richard Light
Disability Unit
Department for Work and Pensions, London

Ms. Marie Niven
International Relations Division
Department for Work and Pensions, London

Mr. Clive Tucker
International Relations Division
Department for Work and Pensions, London

Mr. Steve Richards
Joint ILO/UN Employment Team
Department for Work and Pensions, London

Mr. David Riley
Human Rights Policy Department
Foreign and Commonwealth Office

Mr. Richard Wood
First Secretary
Permanent Mission

Mr. Tom Woodroffe
Second Secretary
Permanent Mission

Mr. Matthew Johnson
Second Secretary
Permanent Mission
United Repubic of Tanzania Mrs. Liberata Mulamula
Minister Plenipotentiary
Chargé d'affaires a.i.
Permanent Mission

Ms. Christine Kapalata
Minister Counsellor
Permanent Mission
United States of America Representative:
H.E. Mr. Sichan Siv
Ambassador
Representative to the Economic and Social Council
Permanent Mission

Alternate Representative:
Ms. Gilda Brancato
Attorney-Adviser
Office of the Assistant Legal Adviser for Human Rights
and Refugees
Office of the Legal Adviser
Department of State
Washington, D.C.

Senior Adviser:
Ms. Claudia Serwer
Counsellor
Permanent Mission

Advisers:
Mr. Joseph M. Bracken
Office of Social and Humanitarian Affairs
Bureau of International Organization Affairs
Department of State
Washington, D.C.

Mr. Carl Fox
Adviser
Permanent Mission

Mr. Eric Rosand
Adviser
Permanent Mission

Ms. Michelle Zack
Adviser
Permanent Mission
Uruguay S.E. Sr. Felipe Paolillo
Embajador Extraordinario y Plenipotenciario
Representante Permanente ante las Naciones Unidas
Jefe de la delegación

Sra. María Amalia Sereno
Ministra Consejera
Misión Permanente
Venezuela Sr. Lenin Molina Peñaloza
Presidente del Consejo Nacional para la Integración
de Personas con Discapacidad (CONAPI)
Jefe de la delegación

S.E. Sra. Adriana Pulido Santana
Embajadora
Representante Permanente Adjuntante las Naciones Unidas

Sra. Nilka Calderón
Licenciada
Funcionaria del Consejo Nacional para la Integración
de Personas con Discapacidad

Sr. Mario A. Aguzzi Durán
Primer Secretario
Misión Permanente

Sr. Víctor Santiago Pineda
Licenciado
Asesor
Viet Nam H.E. Mr. Nguyen Thanh Chau
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Permanent Representative to the United Nations
Chairman of delegation

Ms. Pham Thi Kim Anh
Second Secretary
Permanent Mission
United Nations system of organizations
Système d'organismes des Nations Unies
Sistema de organizaciones de las Naciones Unidas
Office of the High Commissioner for Human Rights Mr. Zdzislaw Kedzia
Chief, Research and Right to Development Branch

Mr. Stefano Sensi
Human Rights Officer
Research and Right to Development Branch
World Bank Ms. Rosangela Berman Bieler
Consultant
Human Development Education Sector

Mr. Eduardo A. Doryan
Special Representative
to the United Nations

Ms. Clare Fleming
Deputy Representative
to the United Nations

Ms. Edith Jibunoh
Counselor
Office of the Special Representative
to the United Nations
Non-member States
États non membres
Estados no miembros
Holy See H.E. Archbishop Celestino Migliore
Permanent Observer of the Holy See
to the United Nations
Chairman of delegation

Fr. Robert J. Araujo
Attaché
Permanent Observer Mission
Organizations having received a standing invitation to participate in the sessions and work of the General Assembly as observers
Organisations ayant reçu une invitation permanente à participer aux sessions et aux travaux de l'Assemblée générale en qualité d'observateurs
Organizaciones que han recibido una invitación permanente a participar en los períodos de sesiones y en los trabajos de la Asamblea General en calidad de observadoras
European Community H.E. Mr. John Richardson
Ambassador
Head of the Delegation of the European Commission
to the United Nations
New York
Chairman of delegation

Ms. Flaminia Bussachini
Advisor
Directorate General for Employment
European Commission, Brussels

Mr. Marco Ferri
Advisor
Directorate General for Employment
European Commission, Brussels

Ms. Joëlle Hivonnet
Counsellor
Liaison Office of the General Secretariat
of the Council of the European Union
New York

National human rights institutions
I
nstitutions nationales de défense des droits de l'homme
Instituciones nacionales de derechos humanos
Asia Pacific Forum Mr. Kieren Fitzpatrick
Australian Human Rights and Equal Opportunity Commission Mr. Graeme Gordon Innes (Australia)
Danish Institute for Human Rights (Denmark) Ms. Maria Ventegodt Liisberg
Project Manager
Rights of Persons with Disabilities
Commission Nationale Consultative des Droits de l'Homme (France) Mlle Sarah Alix Pellet
Office de la Protection du Citoyen (Haiti) Ms. Jasmine Pérard Blemur
National Human Rights Commission (India) Mr. Virendra Dayal

Ms. Anuradha Mohit
Special Rapporteur of the Commission
(accompanied by Ms. Achala Pahwa)
Irish Human Rights Commission (Ireland) Professor William Binchy
School of Law, Trinity College
Dublin
Northern Ireland Human Rights Commission (Ireland) Mr. Kevin McLaughlin
Commissioner Ms. Lucy McLaughlin
Comisión Nacional de los Derechos Humanos (Mexico) Ms. Aleksi Asatashvilli
New Zealand Human Rights Commission (New Zealand) Ms. Robyn Hunt
Commissioner
Comission Nationale des Droits de l'homme et des Libertés Fondamentales (Niger) Mr. Lompo Garba
Komisyon ng Karapatang Pantao (Philippines) Ms. Purificacion V. Quisumbing
National Human Rights Commission of the Republic of Korea (Republic of Korea) Mr. Hyun Yoo
Mr. Cheong-hak Kim
Ms. Young-ran Choi
South African Human Rights Commission (South Africa) Ms. Charlotte Vuyiswa McClain
Commissioner
Office of Disability Ombudsman (Sweden) Mr. Lars Lööw

 

* The cut-off date for issuance of this document was 17 June 2003. Information on participants received thereafter will be issued in addenda to the present list.

Return to top

 


Home | Sitemap | About us | FAQs | Contact us

United Nations, 2007
Department of Economic and Social Affairs
Division for Social Policy and Development