Welcome to the United Nations. It's your world.

Membership of the Bureaus of the Committee for Programme and Coordination since its Twentieth Session

SESSION

CHAIR

VICE-CHAIRS

RAPPORTEUR

52

(4 - 29 June 2012)

Mr. Eric Franck SAIZONOU

(Benin)

Ms. Anna RUSKI (Bulgaria)

Mr. Mr. Zhang WENTIAN (China)

Ms. Renata ARCHINI (Italy)

Ms. Imelda SMOLCIC (Uruguay)

51

(6 June - 1 July 2011)

Mr. Gastón Alfonso LASARTE

(Uruguay)

Mr. Isi YANOUKA (Israel)

Mr. Felix A. DATUOWEI (Nigeria)

Mr. PARK Chull-joo (Republic of Korea)

Mr. Igor KRASNOV (Belarus)

50
(7 June - 2 July 2010)

 

Mr. Vladimir Pavlovich

(Republic of Belarus)

Mrs. Loipa Sanchez Lorenzo (Cuba)

Mr. Ron Adam (Israel)

Mr. Muhammad Irfan Soomro (Pakistan)

Mr. Felix Ayibanuah Datuowei (Nigeria)
49
(8 June - 2 July 2009)

Mr. Hendrik Ockert van der Westhuizen

(South Africa)

 

Mr. Igor Krasnov (Belarus)

Mrs. Stefania Rosini (Italy)

Mr. Samer S. Alouan Kanafani ( Bolivarian Republic of Venezuela)

Mr. Javad Safaei (Islamic Republic of Iran)

48
(9 June - 3 July 2008)

Mr. REN Yisheng
(China)

Mr. Hendrik O. van der Westhuizen
(South Africa)
Ms. Juliana Zhivkova Georgieva
(Bulgaria)
Mr. Samer S. Alouan Kanafani
(Bolivarian Republic of Venezuela)

Ms. Stefania Rosini
(Italy)

47
(11 June - 3 July 2007)

Mr. Ron Adam
(Israel)

Mr. Igor V. Fisenko
(Belarus)
Mr. Eric Franck Saizonou
(Benin)
Mr. REN Yisheng
(China)

Mr. Rodrigo Yáñez Pilgrim
(Bolivarian Republic of Venezuela)

46
(14 August - 8 September 2006)

Mrs. Norma Elaine Taylor Roberts
(Jamaica)

Mr. Harold Agyeman
(Ghana)
 Mr. Ahmed Farooq
(Pakistan)
Mr. Ron Adam
(Israel)

Mr. Valery Zhdanovich
(Belarus)

45
(6 June - 1 July 2005)

Mr. Markiyan Kulyk
(Ukraine)

Mr. YooDae-jong
(Republic of Korea)
Mr. Johannes deMilloTerrazzani
(Monaco)
Mr. Devon Rowe
(Jamaica)

Mr. AbdelatifDebabeche
(Algeria)

44
(7 June - 2 July 2004)

Ms. Nonye Udo
(Nigeria)

Mr. Valery Mkrtoumian
(Armenia)
Mr. Frank W. Davis
(The Bahamas)
Mr. Roman Kolakovic
 (Switzerland)

Mr. Hitoshi Kozaki
(Japan)

43
(19 June - 3 & 9 July 2003)

Mr. Seyed Morteza Mirmohamad
(Islamic Republic of Iran)

Mrs. Nonye Udo
(Nigeria)
Mr. Oleski Ivanshchenko
(Ukraine)
Ms. Loipa Sanchez Lorenzo
(Cuba)

Mr. Jerry Kramer
(Canada)

42
(10 June - 5 & 9 July 2002)

Mr. Thomas Friedrich Heinrich Mazet
(Germany)

Mr. Collen Vixen Kelapile
(Botswana)
Mr. Seyed Morteza Mirmohammad
(Islamic Republic of Iran)
Ms Beata Baranska
(Poland)

Mr. Alejandro Torres Lépori
(Argentina)

41
(11 June - 6 July 2001)

Mrs. Sharon Brennen-Haylock
(Bahamas)

Mr. Shinichi Yamanaka
(Japan)
Mr. Thomas Friedrich Heinrich Mazet
(Germany)
Mr. Oleksii Ivaschencko
(Ukraine)

Mr. Ayman Elgammal
(Egypt)

40
(5 June - 1 July
& 21 - 29 August 2000)

Mr. Michael Tommo Monthe
(Cameroon)

Mrs. Renata Archini de Giovanni
(Italy)
Ms. Marta Peña Jaramillo
(Mexico)
Mr. Sergiy L. Yampolsky
(Ukraine)

Mr. Amjad Hussain B. Sial
(Pakistan)

39
(7 June - 2 July 1999)

Mr. Michael Tommo Monthe
(Cameroon)

Ms. Valeria Maria Gonzalez Posse
(Argentina)
 Mrs. Renata Archini de Giovanni
(Italy)
Mr. Valeriu Tudor
(Romania)

Mr. Juichi Takahara
(Japan)

38
(1 - 26 June& 17 - 28 August 1998)

Mr. Bagher Asadi
(Ismalic Republic of Iran)

Mrs. Sharon Brennen-Haylock
(Bahamas)
Mr. Valeric Tudor

(Romania)
Mr. Nester Odaga-Jalomayo
(Uganda)

Mr. Thomas Schlesinger
(Austria)

37
(9 June - 3 July & 13 - 17 October 1997)

Mr. Wolfgang Stockl
(Germany)

Mr. Amr Nour
(Egypt)
Mr. Anuson Chinvanno
(Thailand)
Mr. Zbigniew Szymanski
(Poland)

Mrs. Sharon Brennen-Haylock
(Bahamas)

36
(3 - 28 June& 26 August - 6 September 1996)

Mr. Jorge Osella
(Argentina)
3 - 28 June

Mr. Sam Hanson
(Canada)
Mr. Désiré Nkounkou
(Congo)
Mr. Shoji Ogawa
(Japan)

Mr. Volodymyr Yelchenko
(Ukraine)

35
(15 May - 9 June 1995)

Mr. Valeriu Tudor
(Romania)

Mr Jorge Osella
(Argentina)
Mr. Mahmoud Barimani
(Islamic Republic of Iran)
Mr. Wolfgang Stockl
(Germany)

Mr. Hisham Elzimaiti
(
Egypt)

34
(16 - 23 May& 29 August - 16 September 1994)

Mrs. Agnès Aggrey-Orleans
(Ghana)

Ms. Sally E. Moss
(Bahamas)
Mr. Russel Merifield
(Canada)

Mr. Resi Gunarto Prasodjo
(Indonesia)

33
(10 - 14 May& 6 - 22 October 1993)

Mr. T. P. Sreenivasan
(India)

Ms. Agnes Y. Agrey-Orleans
(Ghana)
Mr. Jan Woroniecki
(Poland)
Mr. Harold Robertson
(Trinidad and Tobago)

Mr. Wolfgang Stöckl
(Germany)

32
(11 - 22 May & 31 August - 18 September 1992)

Mr. Kees W. Spaans
(Netherlands)

Mr. Yukio Sugano
(Japan)
Mr. Jan Woroniecki
(Poland)
Mr. David Etuket
(Uganda)

Ms Sally E. Moss
(Bahamas)

31
(13 - 12 June 1991)

Ms. Maria Elisa de Bittencourt
(Brazil)

Mr. Kees W. Spaans
(Netherlands)
Mr. El Hassane Zahid
(Morocco)
Mr. H. I. Jasin
(Indonesia)

Mr. Boris Goudima
(Ukrainian Soviet Socialist Republic)

30
(7 May - 11 June & 17 - 22 September 1990)

Mr. Andrzej Abraszewski
(Poland)

Mr. Ado Vaher
(Canada)
Mr. Jorge Duhalt
(Mexico)
Ms. Fauzia Mufti Abbas
(Pakistan)

Mr. David Etuket
(Uganda)

29
(8 May - 5 June 1989)

Mr. Tommo Monthe
(Cameroon)

Mr. Andrzej Abraszewski
(Poland)
Mr. Yogesh Kumar Gupta
(India)
Mr. Ado Vaher
(Canada)

Mrs. Norma Goicochea Estenoz
(Cuba)

28
(2 May - 3 June & 6 - 19 September 1988)

Mr. Deryck Lance Murray
(Trinidad and Tobago)

Mr. Isaiah Zimba Chabala
(Zambia)
Mr. Miodrag Cabric
(Yugoslavia)
Mr. Wilfried Koschorreck
(Federal Republic of Germany)

Ms Fauzia Mufti Abbas
(Pakistan)

27
(27 April - 29 May & 14 - 30 September 1987)

Mr. A.H.G. Mohiuddin
(Bangladesh)

Mr. Miodrag Cabric
(Yugoslavia)
Mr. Deryck Lance Murray
(Trinidad and Tobago)
Mr. Estève Rustico
(Benin)

Mr. Wilfried Koschorreck
(Federal Republic of Germany)

26
(28 April - 30 May 1986)

Mr. Jan Berteling
(Netherlands)

Mr. Anwarul Karim Chowdhury
(Bangladesh)
Mr. Deryck Lance Murray
(Trinidad and Tobago)
Mr.Saymah Yenatee Tuan
(Liberia)

Mr. Anatoly A. Mardovich
(Byelorussian Soviet Socialist Republic)

25
(29 April - 1 June 1985)

Mr. Miodrag Cabric
(Yugoslavia)

Mr. Jan Berteling
(Netherlands)
Mr. Anwarul Karim Chowdhury
(Bangladesh)
Mr. Deryck Lance Murray
(Trinidad and Tobago)

Mr. Oluseye D. Oduyemi
(Nigeria)

24
(23 April - 1 June 1984)

Mr. Tommo Monthe
(Cameroon)

Mr. Jan Berteling
(Netherlands)
Mr. Soemadi Brotodiningrat
(Indonesia)
Mr. Miodrag Cabric
(Yugoslavia)

Mr. Roberto Jaquaribe
(Brazil)

23
(4 May - 4 June & 29 Aug. - 19 September 1983)

Mr. Angel Maria Oliveri Lopez
(Argentina)

Mr. Jan Berteling
(Netherlands)
Mr. Ion Goritza
(Romania)
Mr. Tommo Monthe
(Republic of Cameroon)

Mr. Banbit Roy
(India)

22
(19 April - 29 May 1982)

Mr. Shri Vatsa Purushottam
(India)

Mr. Adhemar Gabriel Bahadian
(Brazil)
Mr. Mirko Bunc
(Yugoslavia)
Mr Tommo Monthe
(United Republic of Cameroon)

Mr. Jan Berteling
(Netherlands)

21
(4 - 29 May & 8 - 9 June 1981)

Mr. Niaz A. Naik
(Pakistan)

Mr. Mirko Bunc
(Yugoslavia)
Mr. Mario Esquivel
(Costa Rica)
Mr. Tommo Monthe
(United Republic of Cameroon)

Mr. William G. Ehrman
(United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)

20
(5 May - 14 June 1980)

Mr. Michael G. Okeyo
(Kenya)

Mr. Mirko Bunc
(Yugoslavia)
Ms Ana del Carmen Richter
(Argentina)
Mr. Leif Skare
(Norway)

Mr. Satyabrata Pal
(India)