Back to top

Coordinators of the 54th session

PRINT: CPC.54 List of Coordinators

ITEM
DESCRIPTION
COORDINATOR
3. Programme questions
(a) Programme performance of the United Nations for the Biennium 2012-2013
  Report of the Secretary-General on programme performance for the biennium 2012-2013 (A/69/144) Mr. Mohammad Faisal (Pakistan)
(b) Programme planning -- proposed strategic framework for the period 2016-2017
  Report of the Secretary-General on the proposed strategic framework for the period 2016-2017; part one, plan outline and part two, biennial programme plan (A/69/6)
  Part One: Plan Outine Mr. Ramadhan Mwinyi (Tanzania)
  Programme 1: General Assembly and Economic and Social Council  affairs and conference management Mr. Gheorghe Leucà (Republic of Moldova)
  Programme 2: Political affairs Mr. Xavier Sticker (France)
  Programme 3: Disarmament Mr. Sazali Mustafa Kamal (Malaysia)
  Programme 4: Peacekeeping operations Mr. Jihoon Julian Kim (Republic of Korea)
  Programme 5: Peaceful uses of outer space Mr. Yuri Ambrazevich (Belarus)
  Programme 6: Legal affairs Mr. Joachim C. Otaru (Tanzania)
   Programme 7: Economic and social affairs Ms. Jessica Cho (Republic of Korea)
  Programme 8: Least developed countries, landlocked developing countries and small island developing states Mr. Guido Crilchuk (Argentina)
  Programme 9: United Nations support for the New Partnership for Africa’s Development Ms. Norma M. Goicochea Estenoz (Cuba)
  Programme 10: Trade and development Ms. Deanna Bitetti (United Kingdom)
  Programme 11: Environment Mr. Joseph Marie Fouda Ndi (Cameroon)
  Programme 12: Human settlements  Mr. Yoseph Kasaye Yoseph (Ethiopia)
  Programme 13: International drug control, crime and terrorism prevention and criminal justice Mr. Yuri Ambrazevich (Belarus)
  Programme 14: Gender equality and empowerment of women Ms. Renata Archini (Italy)
  Programme 15: Economic and social development in Africa Mr. Mohammad Hassani Nejad Pirkoohi (Islamic Rep of Iran)
  Programme 16: Economic and social development in Asia and the Pacific Mr. Joachim C. Otaru (Tanzania)
  Programme 17: Economic development in Europe Ms. Anna Ivanova Ruski (Bulgaria)
  Programme 18: Economic and social development in Latin America and the Caribbean Mr. Mohammad Hassani Nejad Pirkoohi (Islamic Rep of Iran)
  Programme 19: Economic and social development in Western Asia Ms. Isabel Soares Da Costa (Brazil)
  Programme 20: Human rights Mr. Mohammad Faisal (Pakistan)
  Programme 21: International protection, durable solutions and assistance to refugees Mr. Gheorghe Leucà (Republic of Moldova)
  Programme 22: Palestine refugees Mr. Gumisai Gideon Gapare (Zimbabwe)
  Programme 23: Humanitarian assistance Ms. Maria Emilia Eyheralde (Uruguay)
  Programme 24: Public information Mr. Gheorghe Leucà (Republic of Moldova)
  Programme 25: Management and support services Mr. Sazali Mustafa Kamal (Malaysia)
  Programme 26: Internal oversight Mr. Robert Harrison (United Kingdom)
  Programme 27: Jointly financed activities Ms. Imelda Smolcic (Uruguay)
  Programme 28: Safety and security Mr. Michael A. Boorstein (United States of America)
(c) Evaluations: Office of Internal Oversight Services (OIOS) evaluation reports
  OIOS report: Triennial review: Implementation of recommendations made by the Committee for Programme and Coordination at its forty-ninth session on the programme evaluation of the Department of Economic and Social Affairs (E/AC.51/2014/2) Mr. Pako Moremi (Botswana)
     
4. Coordination Questions:
(a) Report of the United Nations System Chief Executives Board for Coordination
  Annual overview report of the UN System CEB for Coordination for 2013 (E/2014/69) Ms. Imelda Smolcic (Uruguay)
(b) New Partnership for Africa’s Development
  Report on the United Nations system support for NEPAD (E/AC.51/2014/3) Ms. Norma M. Goicochea Estenoz (Cuba)