Back to top

Coordinators of the 50th Session

Designation of proposed coordinators for the 50th session.

PRINT: CPC 50- List of Coordinators

 

ITEM DESCRIPTION COORDINATOR
3 PROGRAMME QUESTIONS :

 

  (a) PROGRAMME PERFORMANCE  
 

Report of the SG on the proposed strategic framework for the period 2012-2013; part one, plan outline and part two, biennial programme plan (A/65/6)

 
  Part One: Programme outline Mr. Vladimir PAVLOVICH (Belarus)
  Programme 1: General Assembly and Economic and Social Council affairs and conference management Mr. Ron ADAM (Israel)
  Programme 2: Political affairs Mr. Hendrik O. van der WESTHUIZEN (South Africa)
  Programme 3: Disarmament : Mr. Hendrik O. van der WESTHUIZEN (South Africa)
  Programme 4: Peacekeeping operations : Mr. Hendrik O. van der WESTHUIZEN (South Africa)
  Programme 5: Peaceful uses of outer space : Mr. Hendrik O. van der WESTHUIZEN (South Africa)
  Programme 6: Legal affairs Mrs. Loipa SÁNCHEZ LORENZO (Cuba)
  Programme 7: Economic and social affairs : Mr. Hendrik O. van der WESTHUIZEN (South Africa)
  Programme 8: Least developed countries, landlocked developing countries and small island developing states : Mrs. Loipa SÁNCHEZ LORENZO (Cuba)
  Programme 9: United Nations support for the New Partnership for Africa’s Development : Mrs. Loipa SÁNCHEZ LORENZO (Cuba)
  Programme 10: Trade and development : Mr. Muhammad Irfan SOOMRO (Pakistan)
  Programme 11: Environment : Mr. Hendrik O. van der WESTHUIZEN (South Africa)
  Programme 12: Human settlements : Mr. Muhammad Irfan SOOMRO (Pakistan)
  Programme 13: International drug control, crime and terrorism prevention and criminal justice : Mr. Muhammad Irfan SOOMRO (Pakistan)
  Programme 14: Economic and social development in Africa : Mr. Muhammad Irfan SOOMRO (Pakistan)
  Programme 15: Economic and social development in Asia and the Pacific : Mr. Muhammad Irfan SOOMRO (Pakistan)
  Programme 16: Economic development in Europe : Mr. Hendrik O. van der WESTHUIZEN (South Africa)
  Programme 17: Economic and social development in Latin America and the Caribbean : Mr. Muhammad Irfan SOOMRO (Pakistan)
  Programme 18: Economic and social development in Western Asia : Mr. Hendrik O. van der WESTHUIZEN (South Africa)
  Programme 19: Human rights : Mr. Vladimir PAVLOVICH (Belarus)
  Programme 20: International protection, durable solutions and assistance to refugees : Mr. Ron ADAM (Israel)
  Programme 21: Palestine refugees : Mrs. Loipa SÁNCHEZ LORENZO (Cuba)
  Programme 22: Humanitarian assistance : Mr. Ron ADAM (Israel)
  Programme 23: Public information : Mr. Ron ADAM (Israel)
  Programme 24: Management and support services : Mr. Ron ADAM (Israel)
  Programme 25: Internal oversight : Mr. Ron ADAM (Israel)
  Programme 26: Jointly financed activities : Mr. Ron ADAM (Israel)
  Programme 27: Safety and security : Mr. Ron ADAM (Israel)

 

(b) PROGRAMME PERFORMANCE

 
  Report of the SG on the programme performance for the biennium 2008-2009 (A/65/70) : Mr. Vladimir PAVLOVICH (Belarus)
  (c) EVALUATIONS : OFFICE OF INTERNAL OVERSIGHT SERVICES (OIOS) EVALUATION REPORTS  
  OIOS report: In-depth evaluation of political affairs (E/AC.51/2010/2) Mr. Muhammad Irfan SOOMRO (Pakistan)

4

COORDINATION QUESTIONS

  (a) REPORT OF THE UNITED NATIONS SYSTEM CHIEF EXECUTIVES BOARD FOR COORDINATION  
  Annual overview report of the UN System CEB for Coordination for 2009-2010 (E/2010/69) : Mr. Javad SAFAEI (Iran)
  (b) NEW PARTNERSHIP FOR AFRICA’S DEVELOPMENT  
  Report on the United Nations system support for NEPAD (E/AC.51/2010/3): Mrs. Loipa SÁNCHEZ LORENZO (Cuba)

PRINT: CPC 50- List of Coordinators

PLEASE NOTE: The print version is provided as Portable Document Format (PDF) file. The Adobe Acrobat Reader programme is required for viewing these files. If you do not already have this programme, it is available via a >>free download<< from the Adobe Systems website (http://www.adobe.com)