Welcome to the United Nations. It's your world.
Back to top

I. Organizational, administrative and other matters

Appointment of a member of the Joint Inspection Unit

At its thirty-first session, in 1976, the General Assembly approved the statute of the Joint Inspection Unit, consisting of not more than 11 members (resolution 31/192).

At its resumed fifty-eighth session, in August 2004, the General Assembly appointed one member to the Joint Inspection Unit for a five-year term of office beginning on 1 January 2005 and ending on 31 December 2009 (decision 58/422).

At its resumed fifty-ninth session, in April 2005, the General Assembly appointed a member to the Joint Inspection Unit for a term of office beginning on 28 April 2005 and expiring on 31 December 2008, as a result of the resignation of a member (decision 59/416 A). At the same session, in August 2005, the Assembly appointed four members to the Unit for a five-year term of office beginning on 1 January 2006 and expiring on 31 December 2010 (decision 59/416 B).

At its sixty-first session, under the item entitled “Joint Inspection Unit”, the General Assembly decided that, beginning on 1 January 2008, the President of the General Assembly, when drawing up a list of countries that would be requested to propose candidates, would invite Member States also to submit the names of the countries and their respective candidates simultaneously (resolution 61/238, sect. II).

At its resumed sixty-first session, in July 2007, the General Assembly appointed five members to the Unit for a five-year term beginning on 1 January 2008 and ending on 31 December 2012 (decision 61/421).

At its sixty-second session, the General Assembly decided to fill the vacancy resulting from the resignation, effective 30 September 2007, of Inspector Juan Luis Larrabure (Peru); and decided that the term of office of the person appointed to fill that vacancy would begin on 1 January 2008 and expire on 31 December 2012, in order to align the term of office with that of other inspectors. Peru was requested to propose a candidate to fill the vacancy. The Assembly appointed Mr. Enrique Román-Morey for a term of office beginning on 1 January 2008 and expiring on 31 December 2012 (decision 62/402).

At present, the Joint Inspection Unit is composed of the following 11 members:

Mr. Gérard Biraud (France),** Mr. Nikolay V. Chulkov (Russian Federation),*** Mr. Papa Louis Fall (Senegal),** Mr. Even Francisco Fontaine Ortiz (Cuba),*** Mr. Tadanori Inomata (Japan),* Mr. Mohamed Mounir-Zahran (Egypt),*** Mr. István Posta (Hungary),** Mr. Enrique Román-Morey (Peru), *** Mr. Cihan Terzi (Turkey),** Ms. Deborah Wynes (United States of America)*** and Mr. Zhang Yishan (China).***

   *  Term of office expires on 31 December 2009.
**  Term of office expires on 31 December 2010.
***  Term of office expires on 31 December 2012.

At its sixty-third session, the General Assembly will need to fill the vacancy that will arise upon the expiry of the term of office of Mr. Tadanori Inomata on 31 December 2009.

Document:

References for the sixty-second session (agenda item 114 (h))

Related links :

Source: A/63/100