Back to top

Elections and Appointments

63rd Session

Links to documents provide access to all related documents published since 2003. Please note that some of the links may not yield results yet as documents are posted as soon as they are released.

Administrator of the United Nations Development Programme (UNDP)

31 March 2009
The General Assembly appointed Helen Clark of New Zealand as Administrator of the United Nations Development Programme (UNDP) for a four-year term beginning 20 April. 

Advisory Committee on Administrative and Budgetary Questions (ACABQ)

20 November 2008
The General Assembly appointed for three-year terms of office beginning on 1 January 2009:  Aïcha Afifi (Morocco); Renata Archini (Italy); Vladimir Alekseevitch Iosifov (Russian Federation); Alejandro Torres Lépori (Argentina); and Susan McLurg (United States). 

Committee for Programme and Coordination

22 December 2008
The General Assembly elected 17 members: Argentina, Armenia, Belarus, Benin, Brazil, Bulgaria, Central African Republic, Cuba, India, Indonesia, Iran, Israel, Italy, Pakistan, Portugal, Senegal, South Africa, Switzerland and Uruguay for three-year terms of office beginning on 1 January 2009.

Committee on Conferences

27 October 2008
The General Assembly appointed representatives from the Congo, France, Malaysia, Mozambique, Philippines and the Russian Federation members of the Committee on Conferences for three-year terms, beginning 1 January 2009.

Committee on Contributions

20 November 2008
The General Assembly appointed for a three-year term beginning on 1 January 2009:  Vyacheslav Anatolievich Logutov (Russian Federation); Richard Moon (United Kingdom); Hae-yun Park (Republic of Korea); Thomas Thomma (Germany); Courtney Williams (Jamaica); and Wu Gang (China).

Economic and Social Council

22 October 2008
The General Assembly elected 18 members: Côte d’Ivoire, Guatemala, Guinea-Bissau, Estonia, France, Germany, Greece, India, Japan, Lichtenstein, Mauritius, Morocco, Namibia, Peru, Portugal, Saint Kitts and Nevis, Saudi Arabia and Venezuela for three-year terms beginning 1 January 2009.

Human Rights Council

12 May 2009
The General Assembly elected 18 members for three-year terms of office:

International Civil Service Commission (ICSC)

20 November 2008
The General Assembly appointed for four-year terms beginning on 1 January 2009: Fatih Bouayad-Agha (Algeria), Shamsher Chowdhury (Bangladesh), Vladimir Morozov (Russian Federation), Wang Xiaochu (China) and El Hassane Zahid (Morocco).

International Court of Justice

6 November 2008
The General Assembly elected five judges: Ronny Abraham (France), Awn Shawkat Al-Khasawneh (Jordan), Antônio Augusto Cançado Trindade (Brazil), Christopher John Greenwood (United Kingdom) and Abdulqawi Ahmed Yusuf (Somalia) for nine-year terms beginning 6 February of 2009.

Investments Committee

20 November 2008
The General Assembly confirmed the reappointments of:  Masakazu Arikawa (Japan); Madhav Dhar (India); and Nemir Kirdar (Iraq) for a three-year term beginning on 1 January 2009.

The Assembly also appointed for the remainder of the term Linah Mohohlo (Botswana) and the following ad hoc members: Ivan Pictet (Switzerland) and Simon Jiang (China).

Joint Inspection Unit

20 February 2009
The General Assembly appointed Tadanori Inomata (Japan) for a five-year term, beginning 1 January 2010.

Organizational Committee of the Peacebuilding Commission

22 December 2008
The General Assembly elected five members: Benin, Chile, South Africa, Thailand and Uruguay for two-year terms of office beginning on 1 January 2009.

Security Council

17 October 2008
The General Assembly elected 5 non-permanent members: Austria, Japan, Mexico, Turkey and Uganda for two-year terms beginning on 1 January 2009.

United Nations Appeals Tribunal

2 March 2009
The General Assembly appointed seven judges to serve on the United Nations Appeals Tribunal. Elected to seven-year terms to begin on 1 July 2009, were: Kamaljit Singh Garewal (India); Sophia Adinyira (Ghana); Mark P. Painter (United States); Inés Weinberg de Roca (Argentina); Jean Courtial (France); Rose Boyko (Canada); and Luis Maria Simón (Uruguay).

United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD)

6 July 2009
The General Assembly unanimously confirmed Supachai Panitchpakdi (Thailand) for a second four-year term, beginning on 1 September 2009, as UNCTAD Secretary-General.

United Nations Dispute Tribunal (1)

2 March 2009
The General Assembly appointed five judges to serve on the United Nations Dispute Tribunal for seven-year terms beginning 1 July 2009: Thomas Laker (Germany) to Geneva, Vinod Boolell (Mauritius) to Nairobi and Memooda Ebrahim-Carstens (Botswana) to New York. The General Assembly also elected the following half-time judges, whose terms would also begin on 1 July: Coral Shaw (New Zealand) and Goolam Hoosen Kader Meeran (United Kingdom). 

United Nations Dispute Tribunal (2)

31 March 2009
The General Assembly appointed ad litem judges: Michael Adams (Australia), Jean-François Cousin (France) and Nkemdilim Amelia Izuako (Nigeria).

United Nations Staff Pension Committee (UNSPC)

20 November 2008
The General Assembly appointed for a four-year term:  Valeria María González Posse (Argentina), Andrei Vitalievitch Kovalenko (Russian Federation), Gerhard Küntzle (Germany), Lovemore Mazemo (Zimbabwe), Muhammad Muhith (Bangladesh), Philip Richard Okanda Owade (Kenya), Thomas Repasch (United States) and Jun Yamada (Japan).

See also Elections and appointments of the 62nd session