18 June 2014
Security Council
SC/11444

Department of Public Information • News and Media Division • New York

Security Council Committee Concerning Guinea-Bissau


Amends Its Travel Ban List


On 5 June 2014, Security Council Committee established pursuant to resolution 2048 (2012)concerning Guinea-Bissau updated the entries specified to its attached Consolidated Travel Ban List. The updates are reflected in the attached list.


The updated List is accessible on the Committee’s website at the following URL:  http://www.un.org/sc/committees/2048.


LIST OF INDIVIDUALS SUBJECT TO PARAGRAPH 4 OF RESOLUTION 2048 (2012)


Last update: 5 June 201419 March 2013

REF.

LAST NAME

FIRST NAME

ALIAS

DATE OF BIRTH/ PLACE OF BIRTH/ NATIONALITY

PASSPORT/ IDENTIFYING INFORMATION

DESIGNATION/

JUSTIFICATION

GBi.001

CAMARÁ

Ibraima

Papa Camará

Nationality: Guinea-Bissau


Date of birth: 11 May 1964


Parentage: Suareba Camará and Sale Queita

Official function: Brigadier General – Chief of Staff of the Air Force

 

Passport:

Diplomatic passport AAID00437


Date of issue: 18.02.2010

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 18.02.2013

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.

GBi.002

CLUSSÉ


Sanha


Nationality: Guinea-Bissau


Date of Birth: 28 September 1965

Parentage: Clusse Mutcha and Dalu Imbungue

Official function: Captain (Navy) - Acting Navy Chief of Staff

Passport: SA 0000515

Date of issue: 08.12.2003

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 29.08.2013

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012. Very close to António Injai. Sanha Clussé integrated the “Military Command” delegation that met with ECOWAS in Abidjan on 26 April 2012.

 

GBi.003

DANFA


Cranha


Nationality: Guinea-Bissau

Date of Birth: 05.03.1957

Official function: Colonel - Head of Operations of the Armed Forces Joint Staff

Passport: AAIN29392

Date of issue: 29.09.2011

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 29.09.2016

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012. Close Advisor to Armed Forces Chief of Staff António Injai.

 

GBi.004

DJALÓ

Idrissa

Idriça

DJALÓ

Nationality: Guinea-Bissau


Date of birth:

18 December 1954


Official function: Major - Protocol Advisor to the Armed Forces Chief of Staff and subsequently, Colonel and Chief of Protocol of the Headquarters of the Armed Forces

Passport: AAISO40158


Date of issue: 02.10.2012


Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 02.10.2015

Point of Contact for the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012 and one of its most active members. He was one of the first officers to publicly assume his affiliation to the “Military Command”, having signed one of its first communiqués (nº5, dated 13 April 2012). Major Djaló also belongs to the Military Intelligence.

 

GBi.005

INJAI

António

António INDJAI

Nationality: Guinea-Bissau


Date of birth: 20 January 1955


Place of birth: Encheia, Sector de Bissorá, Região de Oio, Guinea-Bissau

Parentage: Wasna Injai and Quiritche Cofte

Official function: Lieutenant General - Chief of Staff of the Armed Forces

Passport:

Diplomatic passport AAID00435


Date of issue: 18.02.2010

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 18.02.2013

António Injai was personally involved in planning and leading the mutiny of 1 April 2010, culminating with the illegal apprehension of the Prime Minister, Carlo Gomes Junior, and the then Chief of Staff of the Armed Forces, José Zamora Induta; during the 2012 electoral period, in his capacity as Chief of Staff of the Armed Forces, Injai made statements threatening to overthrow the elected authorities and to put an end to the electoral process; António Injai has been involved in the operational planning of the coup d’état of 12 April 2012. In the aftermath of the coup, the first communiqué by the “Military Command” was issued by the Armed Forces General Staff, which is led by General Injai.

GBi.006

NA BIDON

Tchipa


Nationality: Guinea-Bissau


Date of Birth: 28 May 1954

Parentage: “Nabidom

Official function: Lieutenant-colonel - Head of Intelligence

Passport: Diplomatic Passport DA0001564

Date of issue: 30.11.2005

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 15.05.2011

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.

GBi.007

NA MAN


Tcham

Namam

Nationality: Guinea-Bissau


Date of Birth: 27 February 1953

Parentage: Biute Naman and Ndjade Na Noa

Official function: Lieutenant-colonel - Head of the Armed Forces Military Hospital

Passport: SA0002264

Date of issue: 24.07.2006

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 23.07.2009

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012. Also a member of the Military High Command (highest hierarchy of the Bissau-Guinean Armed Forces).

GBi.008

NA MENA

Estêvão


Nationality: Guinea-Bissau


Date of birth: 7 March 1956


Parentage: Wasna Injai and Quiritche Cofte

Official function: Inspector-General of the Armed Forces

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.

GBi.009

NAUALNA

 

Daba

Daba Na Walna

Nationality: Guinea-Bissau


Date of birth: 6 June 1966


Parentage: Samba Naualna and In-Uasne Nanfafe

Official function: Spokesperson of the “Military Command”

Passport:
passport
SA000417

Date of issue: 29.10.2003

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 10.03.2013

Spokesperson of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.

GBi.010

NHATE

 

Júlio


Nationality: Guinea-Bissau


Date of Birth: 28 September 1965

Official function: Lieutenant-colonel - Commander of the Paratroops Regiment

 

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012. A loyal ally of António Injai, Lt.Col. Júlio Nhate has the material responsibility for the 12 April 2012 coup, having conducted the military operation.

 

GBi.011

TURE

Mamadu

N’KRUMAH

Nationality: Guinea-Bissau


Date of birth: 26 April 1947


Place of birth:


Parentage: Wasna Injai and Quiritche Cofte

Official function: Deputy Chief of Staff of the Armed Forces

 

Passport:
Diplomatic passport  DA0002186

Date of issue: 30.03.2007

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 26.08.2013

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.


* *** *


For information media • not an official record