20 March 2013
Security Council
SC/10949

Department of Public Information • News and Media Division • New York

Security Council Committee Concerning Guinea-Bissau Amends Its Travel Ban List


On 18 March 2013, Security Council Committee established pursuant to resolution 2048 (2012)concerning Guinea-Bissau updated the entry specified below to its Consolidated Travel Ban List.  The updates are reflected in bold and strikethrough.


LAST NAME

FIRST NAME

ALIAS

DATE OF BIRTH/ PLACE OF BIRTH/ NATIONALITY

PASSPORT/ IDENTIFYING INFORMATION

DESIGNATION/ JUSTIFICATION

DJALÓ

Idrissa

Idriça

DJALÓ

Nationality: Guinea-Bissau

 

Date of birth:

18 December 1954

06 January 1962

Official function: Major - Protocol Advisor to the Armed Forces Chief of Staff and subsequently, Colonel and Chief of Protocol of the Headquarters of the Armed Forces

 

Passport: AAISO40158

Date of issue: 02.10.2012

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 02.10.2015

Point of Contact for the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012 and one of its most active members. He was one of the first officers to publicly assume his affiliation to the “Military Command”, having signed one of its first communiqués (nº5, dated 13 April 2012). Major Djaló also belongs to the Military Intelligence.

The updated List is accessible on the Committee’s website at the following URL:  http://www.un.org/sc/committees/2048.


* *** *


For information media • not an official record